מודעות פרסומת

על החוט המקשר בין טורקיה לאום אל פחם בכיפת הסלע

0 0
Read Time:4 Minute, 51 Second

הפיגוע של אתמול בהר הבית, שנעשה ע"י קבוצה של 3 ישראלים מאום אל פאחם ,כולם בני משפחת ג'אברין (זכרו את שם החמולה, עוד נשוב אליה בהמשך…), יכל היה להצית אש שהייתה מעלה בלהבות את כל המזה"ת, ולמעשה מהווה תקדים בזה שהיה מדובר בפיגוע הראשון בו נעשה שימוש בנשק חם בהר הבית (אל אקצע).

האם ניתן לנסות ולמצוא קשר נסיבתי בין הרדקליזציה  של השיח של פלג הצפוני לבין ממשלת טורקיה?

ב – 8.5.17, אירח רג'יב טארפ ארדואן את הפורום הבינלאומי לוואקפים של אל-קודס, שם הדהים את ישראל והעולם, עם נאום ארסי כנגד מדינת ישראל, בה קרא למוסלמים "לעלות להר הבית" והוסיף:

"העובדה שקריאות התפילה של המואזין תלויות בהחלטות הפרלמנט הישראלי היא בושה ועלבון למוסלמים… ובושה עוד יותר גדולה לישראל, המדינה שמתיימרת להיות שוחרת חופש הפולחן הדתי". והוסיף:  "כל יום שירושלים תחת כיבוש זה עלבון עבורנו. מדוע רק 26 אלף טורקים מבקרים באל־אקצה? אני יוצא כאן בקריאה לעלות לרגל. אני קורא להגביר את הקצב ולשלוח מאות אלפי מוסלמים תומכי הפלסטינים".

*****

ההתבטאות הזאת הייתה  השיא של פעילות ענפה אותה מקיים הסולטאן ארדואן, שגולת הכותרת שלה היא החזרת שליטת האסלאם והאימפריה העות'מאנית לירושלים.

*****

ארדואן רואה את עצמו כפטרונם של האחים המוסלמים, כמחדשה של האימפריה העות'מאנית וכאביה של הח'ליפות העות'מאנית שתשוב באחד הימים גם לירושלים.

הוא נשען בהקשר זה על שורשים (אותם כביכול הוא מצא מחדש) המחברים אותו כצאצא ישיר לשושלת ששלטה באל קודס (ששלטה בי-ם) שמגיעה עד המאה ה – 15, לימיו של סולימאן המפואר ,שבתקופת שלטונו  יזם פעולות תיקון ובנייה בירושלים, ובהן תיקון חומות ירושלים ושעריה ושיפוץ המצודה (מגדל דויד) ואשתו רוקסלאנה הקימה בירושלים מפעלי צדקה לתלמידים. 

*****

כדי לבסס את האחיזה הטורקית בישראל בכלל ובי-ם בפרט, משקיעה ממשלת טורקיה מליוני דולרים בעמותות צדקה ובתמיכה של השייח' ראאד סלאח מאום אל פאחם , מנהיג הפלג הצפוני שהוצאה מחוץ לחוק.

לראאד סאלח עבר עשיר בהתססה של הציבור המוסלמי בישראל וההמרדה שלו כנגד הכוונות של ממשלת ישראל ליהוד ההר. בין היתר ניתן למנות את דברי השבח וההלל למחבל שנוטרל לאחר ניסיון חטיפת נשק משוטר, כוונה לכונן חליפות שבירתה י-ם, השתתפות במשט לעזה וקיום מגע עם סוכן זר,ששלחה אותו לרצות עונש מאסר.

*****

בכתבה  תחקיר נהדרת על המפעל הטורקי בישראל הנושאת את הכותרת: הטורקים באים של נדב שרגאי, משרטט שרגאי את הקשר הישיר בין הטורקים לסלאח.

"שני הנאמנים הגדולים של הטורקים בירושלים הם, כאמור, שייח' ראאד סלאח, שהתארח ברמדאן האחרון בביתו של שגריר טורקיה בישראל, ושייח' עכרמה סברי, לשעבר המופתי של ירושלים. סלאח כבר ישב בכלא על הסתה והתפרעות, והפלג שלו בתנועה האסלאמית הוצא אל מחוץ לחוק, לאחר שיזם אינספור פרובוקציות בהר הבית."

*****

מה כוללת התמיכה הטורקית באירגוניו ומטרותיו של השייח סאלח?

קודם כל ולפני הכל המורביטון ומורביטאת (ויקפדיה)

ארגוני המוּרַאבִּיטוּן (בערבית المرابطون) ומוּרַאבִּיטַאת (בערבית المرابطات) הם שני ארגונים אסלאמיסטיים האחד של גברים (אָל-מוּראבּיטוּן) והשני של נשים (אָל-מוּראבּיטַאת), המגינים לטענתם על הר הבית והמבנים המוסלמים שעליו מפני לא מוסלמים, בעיקר יהודים. הארגון פועל כנראה משנת 2012 באמצעות הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית שבראשות השייח' ראאד סלאח. מטרתו המוצהרת היא להגביר את נוכחותם של המוסלמים בהר הבית ולהפריע למבקרים יהודים במקום. ככל שהסלים המאבק בין שני הצדדים, גדל בעיני המוסלמים מה שהם מכנים "האיום הממשי על מסגד אל אקצא". התוצאה הייתה גידול במספר המתגייסים והמתגייסות לשני הארגונים. על פי הערכות גורמים בשירות הביטחון הכללי ובמשטרה, מונים הארגונים יותר מאלף נשים במוראביטאת ומאות גברים במוראביטן. הפעילים מקבלים שכר על עבודתם בסכומים שבין 1500 עד 4,000 שקל בחודש בהתאם למידת פעילותם והתמדתם במקום

הארגון הוצא מחוץ לחוק בינואר 2016, לאחר שכוחות הביטחון זיהו שהכסף עובר דרך העמותות   עמארה אלאקצא ואלמקדסאת, נסגרו ע"י המשטרה וזאת לאחר שהוגדרו בהתארגנות בלתי חוקית.

*****

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום חמור נגד מוחמד ג'אברין ( כן כן זה בן לאותו החמולה מלמעלה….) מאום אל פאחם ושנים נוספים שפעלו  לאורך זמן למימון טרור באמצעות תשלום כספים לפעילי הארגון "מוראביטון" והמקבילה הנקבית שלו "מוראביטאת", אשר הוצאו מחוץ לחוק ב-8 בספטמבר 2015 והפועלים בשטח הר הבית במטרה להדיר מבקרים מההר.

אבל מי מעביר את הארנק שמעביר את הכסף לפעילות הזאת?

בתחקיר שפרסם  נדב שרגאי מישראל היום, מיום ה – 24.6.17, חושף כי ארגון טורקי בשם 'מורשתנו' (Mirasimiz), הממומן חלקית בידי ממשלת טורקיה הקצה כ-11.5 מיליון שקלים  לפרויקט שנועד להסיע כחצי מיליון ערבים ישראלים למסגד אל־אקצא "כדי להגן מפני הפלישות הישראליות והאיום להחריבו", כאשר מתברר עפ"י התחקיר  שהאגודה הכינה מערך הסעות המוני לעיר העתיקה ולשם כך הקצתה 11.5 מיליון שקלים. פרויקט ההסעות היה אמור להימשך חודשים רבים, ולהפעלתו רכשה האגודה 11 אוטובוסים ואף שכרה מדי שבוע עשרות אוטובוסים נוספים. בין הפעילים שהוסעו על ידי "מורשתנו" היו אלפים מאנשי ה"מוראביטון" וה"מוראביטאת", ארגוני הבת של הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל, שהוצאו מאוחר יותר אל מחוץ לחוק, אחרי שחוללו מהומות בהר הבית וניסו לטרפד ביקורי יהודים בהר. בתוכנית שולבו בתי ספר רבים מהמגזר הערבי בישראל. האגודה גם דאגה לחלק מים ומזון לציבור שהסיעה להר בעלות כוללת של 7.5 מיליון שקלים.

*****

לצערנו, הכתובת מרוחה לאורך כל הקיר והבריונות של ארדואן בכל הקשור לריבונות הישראלית איננה מורגשת, אם בכלל…. מעניין מה היה תגובתו של ארדואן אם ישראל הייתה למשל בוחשת בענייני כורדים במדינתו באמצעות העברת שלמונים או נשק…

הקשר בין גורמים קיצוניים  מאום אל פחם לטורקיה באה לידי ביטוי במספר רב של דוגמאות כפי שהובא במאמר זה.

החיבור הוא סנרגי, כזה שמכיל אלמנטים רבים של נקודות מפגש של התססה, הזרמת כסף והגשמת אמביציות פוליטיות.

אין פלא אם כן שהרדיקלזציה הזאת שמתחילה  בהנפת דגלי טורקיה במהלך התפרעויות וידוי אבנים בואדי ערה ב -2010, עוברת  במימון  והקמה של פעילות ה"מוראביטון" וה"מוראביטאת" ב- 2012 ע"י  ארגוני הבת של הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל (שמרכז הפעילותם היא מאום אל פאחם) , ממשיכה בקריאות של ארדואן למוסלמים לעלות להר הבית  לפני חודשיים ומסתיימת במסע רצחני במיוחד של 3 צעירים מ… אום אל פאחם.

נהנתם? מוזמנים לעשות לדף לייק ולעקוב אחרי דף קצרצרים בפייסבוק

 

 

About Post Author

קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

One thought on “על החוט המקשר בין טורקיה לאום אל פחם בכיפת הסלע

השאר תגובה