מודעות פרסומת
אילוסטרציה - כיבוש בסיס סורי דאעש - צילום מסך יו טיוב

סוריה איבדה את בסיסי ההאזנה למורדים. האם דאע"ש מקיים האזנות לצה"ל?

0 0
Read Time:2 Minute, 37 Second

מאת: גיא מעיין

עיתון לבנוני המקורב לחיזבאללה (אל-אח'באר) חושף בכתבת תחקיר , כי סוריה איבדה את רוב יכולותיה לעצור מתקפה ישראלית בכיוון דמשק, ובכלל זה כושר האיסוף המודיעיני. 

במאמר תחת הכותרת "הסכם הפרדת הכוחות מ- 1974: דיו על נייר" , סוקר הכותב את המצב בגבול הישראלי-סורי, ומסקנתו העיקרית, היא שישראל הצליחה להקים בתוך שטח סוריה אזור חיץ בעומק 20 ק"מ, באמצעות ארגוני האופוזיציה, שהשתלטו על רוב רצועת הגבול בין שתי המדינות. רצועת ביטחון זו מאפשרת לישראל לפעול קרקעית ובגלוי בדרום סוריה, ובכך התמסמס ההישג הגדול ביותר של סוריה ממלחמת יום הכיפורים: יצירת מאזן הרתעה בינה לבין ישראל.

הנקודה המעניינת במאמר היא התייחסות נדירה לפעילות המודיעינית של סוריה מול ישראל. לדבריו, ארגוני האופוזיציה השתלטו על קו בסיסי ההאזנה וההתרעה שסוריה הקימה לאורך הגבול עם ישראל. הבולט בין הבסיסים הללו היה תל אל-חארה – בסיס ההאזנה הראשי של סוריה, השוכן על פסגה שולטת, כ-13 ק"מ מזרחית לאלוני הבשן.

בבסיס זה, טוענת הכתבה, הותקן ציוד האזנה ומעקב חדיש מתוצרת רוסיה, ובו שכנה עד פרוץ מלחמת האזרחים מפקדת חזית הדרום של צבא סוריה. הכותב מצטט גורמים בצבא הסורי הגורסים כי בבסיס מודיעין זה ביקרו "יועצים רוסיים ואיראניים" , כחלק משיתוף פעולה רחב יותר. בסיס תל אל-חארה נפל לידי צבא סוריה החופשית באוקטובר 2014, ובתמונות שפרסם ארגון זה לאחר הקרב, ניתן היה לראות ציוד האזנה ובונקרים רבים.

גילוי נוסף של הכותב, הוא שתל אל-חארה לא היה בסיס המודיעין היחיד של סוריה באזור שנפל לידי המורדים ("צבא סוריה החופשי"). קצין סורי בכיר מונה בכתבה שלושה תלים נוספים (מצפון לדרום): תל אל-מיל, תל אל-ג'אביה ותל ג'מוע, שעליו השתלטו לאחרונות כוחות הנאמנים לדאע"ש. כל אחד מהתלים הללו, לדברי הקצין הסורי הבכיר, מהווה נקודה אסטרטגית השולטת על סביבתה, וצבא סוריה עשה בהם שימוש לתצפית ולהאזנה.

האם טכנולוגיות האזנה מתקדמות זלגו לידי דאעש וארגוני המורדים?

הכותב אינו מרחיב בסוגיה זו. כאמור, כשמוצב המודיעין הפיקודי בתל אל-חארה נפל לידי צבא סוריה החופשי, הזדרזו המורדים לפרסם תמונות של הבסיס, ובו בלטו אנטנות גבוהות וצלחות לוויין.

בסרטון ששחררו המורדים מתוך הבונקרים התת-קרקעיים של מוצב ההאזנה, נראה שלט בערבית וברוסית האומר: "המרכז המשותף הרוסי-רוסי", וכן נראות תמונות מביקורים של אישים רוסיים רמי-דרג במוצב ההאזנה הסורי, כמו שר ההגנה הרוסי, "ראש מנהלת המודיעין הרוסי" ואחרים . בסרטון נוסף של אחת מיחידות צבא סוריה החופשי ניתן לראות מעט מציוד ההאזנה, אך קשה לדעת אם הוא שמיש.

להערכתי, התקיימה פעילות צבאית בתל אל-חארה בתקופה שלאחר כיבושו, אולי אפילו מודיעינית. על כך ניתן לעמוד בעקבות הפצצת חיל האוויר הרוסי את התל לפני שנה (יוני 2016).

בסיסי האזנה סורים שנפלו לידי דאעש

בכל מקרה, המכה הקשה שספג הצבא הסורי במהלך מלחמת האזרחים לא פסחה על הצד המודיעיני, והוא איבד חלק ניכר מיכולותיו בתחום זה. הדבר מאשר לישראל לפעול בגלוי בתוך שטח סוריה. קו המוצבים שבעבר נועד למנוח פריצת שריון ישראלי בכיוון דמשק, מאויש מזה כשנתיים וחצי על ידי מורדים. הקטע הדרומי של הגבול, נשלט על ידי מיודעינו אנשי דא"עש (באמצעות מיליציה הנאמנה לח'ליפות האסלאמית), שלרוב מקיימים שכנות שקטה, אם כי מתוחה עם ישראל.

נהנתם? מוזמנים לתת לנו לייק ולעקוב אחר קצרצרים בפייסבוק

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About guy maayan

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

השאר תגובה