מודעות פרסומת
תקיפת חיל אוויר, יוצר - Kevin J. Gruenwald,אתר - ויקפדיה

היכן תקף צה"ל באפריל האחרון, ומהי תגובת חיזבאללה?

0 0
Read Time:3 Minute, 22 Second

העיתון הלבנוני אל-מודון פרסם אמש (1.5.17) מאמר שבו נחשפים יעדי התקיפות של צה"ל בדרום סוריה באפריל האחרון, מקומו של חיזבאללה בהגנה על גזרת קונייטרה וכן המהלכים של ארגון זה בעקבות התקיפות הללו. חיזבאללה עושה שימוש באמבולנסים במטרה לפרוס את כוחותיו מחדש, לאחר שהוחלט להסיג אותם לאחור בעקבות הפצצות חיל האוויר.

מאת: גיא מעיין

מן הדיווח ב"אל-מודון" ובאמצעי תקשורת ערביים אחרים עולה כי מדובר ב"הסלמה מתגלגלת", היינו תגובות ישראליות לפרובוקציה של משטר אסד, שנועדו לבוא חשבון עם הגורמים הפרו-אסדיים המאיישים את גזרת קונייטרה. מדובר בטקטיקה ישראלית ותיקה עוד מימי מלחמת העצמאות ופעולות התגמול, שבבסיסה ניצול אירועים נקודתיים, כעילה להשגת יעדים טקטיים ואסטרטגיים.

*****
שרשרת התקיפות החלה ב-22 באפריל לאחר נחיתת פגזי רקטות בשטחים פתוחים בצפון הגולן. הודעת דובר צה"ל הטילה את האחריות על משטר אסד ועל הכוחות הנאמנים לו, הנלחמים מזה כמה שנים בגורמי אופוזיציה איסלאמיים. הייתה זו, לפי הודעת דו"צ, "זליגה" של ירי. היתה זו העילה לביצוע שלוש תקיפות ישראליות בשבוע שלאחר מכן:
1. (23 באפריל): מטוסי קרב של צה"ל תוקפים עמדות של מיליציית "פוג' אל-ג'ולאן" (גדוד הגולן) וכוחות המשטר בכפר ח'אן ארנבה, צפון מזרח לקונייטרה.
2. (24 באפריל): מטוסי תקיפה של חיל האוויר פגעו במחסני אמל"ח ובעמדות של חזבאללה ב"מחנה חלוצי אל-בעת'", שבכפר נבע אל-פוואר, הסמוך לח'אן ארנבה.
3. (30 באפריל): תקיפה של "פלוגה צבאית" בקרבת הכפר אל-חאדר שבשיפולי הגולן (כנראה מערך פלוגתי של חיזבאללה המגן על הכפר הדרוזי מפני ניסיונות "ג'בהת אל-נוסרה" בשמותיה השונים לכבוש אותו).

מפת קרבות

*****
עקב תקיפות אלה, ערכה מחדש חיזבאללה את עמדותיה בגזרת קונייטרה-חאדר-ח'אן ארנבה, באופן שהרחיק אותן מאזור הגבול עם ישראל. כאמור, היריב העיקרי של המיליציה השיעית באזור זה אינו צה"ל אלא ארגוני האופוזיציה האסלאמיים ובראשן "החזית לשחרור סוריה הגדולה" (ג'בהת פתח אל-שאם), שהוקמה על בסיס מי שהייתה הזרוע הצבאית של אל-קאעידה בסוריה, "ג'בהת אל-נוסרה". מזה כשנתיים וחצי שולט ארגון זה על מעבר הגבול בקונייטרה, וככל הנראה הגיע להסדרים רשמיים-למחצה עם ישראל לגבי פעילותו לאורך הגבול בגולן.

*****
מכל מקום, כתב "אל-מודון" יודע לדווח כי בעקבות התקיפות של חיל האוויר נסוגו כוחות חיזבאללה מזרחה, אל העיירה סעסע, הקרובה יותר לדמשק, ותפשו עמדות במרכזיית הטלפונים ובמרכז מפלגת הבעת' שבעיירה. כוחות אלה תוגברו בפלוגות מרגמות שנפרשו בשדות שמסביב לעיירה. תגבורות אלו מונות כ-150 חיילים שציודן הועבר ממחסני הצבא הסורי. כוחות נוספים הועברו לעיר המחוז הדרומית דרעא, שם מתנהלים קרבות בין תומכי המשטר ומתנגדיו עוד מימיה הראשונים של מלחמת האזרחים.

*****
כיצד בוצע הפינוי? אנשי חיזבאללה עשו שימוש באמבולנסים ובמוניות, מחשש שתנועה מנהלתית רגילה תיחשף בפני מזל"טים ישראליים. הפריסה מחדש נועדה להתמודד עם שלושה יעדים טקטיים עבור לוחמי המיליציה: העיירה בית ג'ן עליה צרים כוחות האופוזיציה, גזרת קונייטרה ו"משולש המוות", הכינוי הרווח לאזור שמדרום-מזרח לדמשק (נקודת הגבול של שלושה מחוזות סוריים).

*****
למעשה, צבא סוריה כמעט חדל מלהתקיים באזור הגולן הסורי, ועיקר הנטל הצבאי בגזרה זו מוטל על החיזבאללה הלבנוני ומיליציות נוספות התומכות במשטר. כוחות אלה ביקשו במהלך אפריל האחרון לנהל מתקפה שתרחיב את המסדרון המוביל לעיירה אל-חאדר ושתשחרר את המצור מעל בית ג'ן, מתקפה שבמהלכה זלגו כאמור פצצות מרגמה לשטח ישראל. מתקפה זו נחלה הצלחה חלקית בלבד, למרות הסיוע האווירי שהעניק לה חיל האוויר הסורי, והתגבורות נועדו ככל הנראה לשם ביצוע מתקפה חדשה בזמן הקרוב.

*****
מן התמונה שלעיל, נראה כי ישראל מגיעה להישגים טקטיים במהלך "המלחמה הבלתי רשמית" הנערכת בינה לבין איראן על אדמת סוריה. כוחות חיזבאללה שספגו אבדות מאש המורדים ומהפצצות צה"ל נסוגו מעמדותיהם בקרבת הגבול, ונאלצו לערך מחדש באזור מרוחק יותר.
הפצצת צה"ל באה בעיתוי לא טוב מבחינת אסד, וגרמה להיחלשות המתקפה של חיזבאללה בגזרת החרמון. המרוויחים העיקריים מכך הם המורדים (משורות אל-קאעידה לשעבר), המקפידים שלא לפגוע ביעדים ישראליים או לסכן את אחיזתם בגבול הישראלי-סורי.

*****
בשלב זה אין לצבא סוריה (או ליתר דיוק: שרידי הצבא) את האפשרות להילחם באזור הסמוך לישראל, ועיקר הנטל נופל על כתפי חיזבאללה. זה מצידו, אינו מעוניין לפגוע בישראל וכל מעייניו הינם בהדיפת האיסלאמיסטים מהגולן ומ"משולש המוות", במטרה למנוע התקדמות בכיוון דמשק.

להצטרפות לדף הפיסבוק של "קצרצרים" יש ללחוץ פה

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About guy maayan

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

השאר תגובה