מודעות פרסומת
מלחמת האזרחים בסוריה, מקור -ויקפדיה

אז אפשר פעם אחת ולתמיד להבין מי נגד מי בסוריה???

0 0
Read Time:5 Minute, 55 Second

העיסוק התקשורתי בימים האחרונים בניצחון (הזמני?) של צבא סוריה על המורדים, תוך השמדת העם שמתבצעת בחאלב עלה (סוף סוף?) לכותרות מהדורות החדשות בישראל ומביא רבים לשאול – על מה מדובר? מי הורג במי? מה קשורה רוסיה בכלל? איפה ארה"ב? ואיך (אם בכלל) זה ייגמר. מדריך קצרצרים, בקליפת אגוז, לשדה הקטל (במה שהיה פעם) סוריה.

*****

סוריה (או לפחות מה שהכרנו כסוריה) נשלטת למעלה מ – 40 שנה ע"י שושלת אסד. משפחת אסד היא משפחת עלוואית. העלוואים, שהם קבוצה דתית שמקורה באיסלאם השיעי, מהווים כ – 11% מהאוכלוסייה ( 2.1 מליון תושבים) של מה שהייתה פעם סוריה. המיעוט הזה, הצליח באמצעות שליטה על כוחות צבאיים ומשטרתיים, לדכא בכח הזרוע כל ניסיון התנגדות, שהמפורסם שבהם היה ב – 1980 בעיר חמאת, שם נרצחו כ – 4000 מורדים לאחר הניסיון הכושל לחיסולו של חאפז אל-אסד.הכוחות שנלחמים עבור שימור משטרו של ד"ר באשר אסד בצד זה הם: צבא סוריהחיזבאללה, איראן (באמצעות כוחות משמר המהפכה האסלאמית) ורוסיה.

רפובליקה של סוריה,מקור - ויקפדיה

רפובליקה של סוריה,מקור – ויקפדיה

*****

 במרץ 2011, נישא על רוח "האביב הערבי" וכתוצאה משינויים אקלימים שגרמו למשבר כלכלי, החלו מהומות בעיר דרעא, שאותם דיכא הצבא הסורי באלימות שגבה את חייהם של מאות הרוגים ואלפי פצועים. במהרה, החלו המרידות להתפשט לכל חלקי המדינה והביאו את הנשיא אסד לפזר את הממשלה ולהטיל על עאדל סאפר את הרכבת הממשלה.

*****

ביולי 2011, לאחר גל של עריקות מצבאו של אסד, הקימו המורדים את כוח "הצבא הסורי החופשי" שחרת על דגלו את נושא שימור הדמוקרטיה תחת שלטון סוני מתון. הקמתה של היחידה הצבאית שהחלה בהתנגשויות עם הצבא הסורי היווה את האות לפתיחת מלחמת האזרחים בסוריה.

הצבא הסורי החופשי, מקור ויקפדיה

הצבא הסורי החופשי, מקור ויקפדיה

*****

איראן שהיא המדינה השיעית הגדולה בעולם, מנהלת נכון להיום את העניינים של בשאר, ומאז שנת 2012, (בהתחלה באמצעות חיזבאללה ואח"כ במעורבות ישירה של האיראנים), פועלת מתוך ניסיון אסטרטגי לייצר רצף ייבשתי מאיראן, עבור בעיראק, דרך סוריה ובסוף לבנון. הציר השיעי-עלוואי מנהל מלחמת דת נגד המוסלמים הסוניים של סוריה, ומתוך מטרה לשמר את ההגמוניה של המיעוט במדינה זאת. החיזבאללה מעורב עד צוואר בלחימה ועפ"י ההערכות כ- 2500 לוחמים מחיזבאללה ומאיראן נהרגו בקרבות להגנת משטרו של אסד.

דגל חיזבאללה,מקור - ויקפדיה

דגל חיזבאללה,מקור – ויקפדיה

*****

כוחות משמר המהפכה האסלאמית – כח צבאי איראני שמטרתו לשמור על השלטון האיסלמי שיעי הקיים באיראן. כוחות המשמר פועלים בסוריה לשימור משטרו של אסאד והם פעילים באמצעות יחידות המתנדבים של  בסיג'  וכח העלית  כח קודס, כחלק מהחזון של איראן להקמת הרצף הטריטוריאלי מאיראן ועד הים התיכון.

משמרות המהפכה, מקור - ויקפדיה

משמרות המהפכה, מקור – ויקפדיה

*****

 הצבא האיסלאמי (דאע"ש): בין השנים 2012 – 2014 התנהלו מלחמות בין פלגים שונים של המורדים כנגד צבא סוריה וחיזבאללה , כאשר בדרך נכבשים (או משוחררים) שטחים ועוברים מיד ליד במעגל דמים שאיננו נסגר ותוך התפרקותה של מה שהייתה סוריה לקנטונים שונים בשליטה שונה ומתחלפת של כוחות. במהלך התקופה הזאת, הצליח  הצבא האיסלאמי (לשעבר דאע"ש) לכבוש שלטים נרחבים באזור צפון סוריה ולחבר אותה למה שהיה בעבר עיראק, לשטח בשליטה סונית פונדמנטליסטית, שאיננה מאמינה בלאומיות (ממוצאת לטעמה) והשואפת להחזיר את האסלאם לימי גדולתו בתקופתו של הנביא (מוחמד).

דגל המדינה האיסלאמית,לשעבר דאעש -יוצר YO , מקור ויקפדיה

דגל המדינה האסלאמית,(לשעבר דאעש) -יוצר YO , מקור ויקפדיה

*****

במקביל ללוחמה של סוריה במורדים, החליטו תושביה הכורדים של צפון סוריה להקים את כורדיסטן הסורית או רוז'אבה ,  בשנת 2013 , שלימים  ( (מרץ 2016) הכריזה על עצמאותו של החבל. הכורדים הינו מיעוט הפזור בעיקר ב – (מה שהיה פעם) עיראק ,סוריה וחלק מטורקיה. המילציה של רוז'אבה (YPG) נלחמת בעיקר נגד כוחות הצבא האסלאמי ו- טורקיה. הקרב המפורסם ביותר היה הקרב על קובאני, שהביא לבסוף להתערבותה של ארה"ב במלחמת האזרחים בסיוע אווירי לכוחות הכורדים. הקרב הסתיים בגירושו של הצבא האסלאמי. ה – YPG היה הכוח הקרקעי שפתח את הדרך לעיר הנצורה סינג'אר בה חיי המיעוט היזדי שנטבח  (כ – 5000 הרוגים) , נמכר לשפחות מין, או הוכרח להמיר את דתו לאחר כיבוש חבל בידי הצבא האסלאמי.

דגל כורדיסטאן הסורית, יוצר - GOMADA,אתר - ויקפדיה

דגל כורדיסטאן הסורית, יוצר – GOMADA,אתר – ויקפדיה

*****

החזית האסלאמית הוקמה בשנת 2013 כארגון המזוהה עם האסלאם הסלאפי (סוני) , הנתמך ע"י בית המלוכה הסעודי ומשמש כזרוע פרוקסי של סעודיה במלחמתה "הקרה" נגד איראן (המתנהלת במקביל בכמה טריטוריות של המזה"ת, כחלק ממלחמת הדת). החזית האסלאמית נלחמת בכוחות הקואליציה של אסאד ובדאעש.

החזית האיסלאמית, יוצר - MrPenguin20 ,מקור -ויקפדיה

החזית האיסלאמית, יוצר – MrPenguin20 ,מקור -ויקפדיה

*****

ג'בהת פתח א-שאם ( בעבר גַ'בְּהַת א-נוּסְרָה) מורכבת מלוחמים ג'יהדיסטים סונים , ששמו לעצמם למטרה להפיל את המשטר הסורי (החילוני-לאומי) ולכונן את המדינה עפ"י חוקי האיסלאם (שריעה). מקום מושבם העיקרי, אזור הגולן הסורי,הרי קלמון בגבול עם לבנון, אזור חלב וחומס (מרכז סוריה) וצפון סוריה.בעברו הארגון נשבע אמונים לאל-קעאידה  (בתקופתו כג'באת אל נוסרה) אך בכדי להפסיק את הפצצת האירגון ע"י קואליצית כוחות הברית ובכדי להמנע מתיוג כארגון טרור, התנתקה התנועה מאל קעידה ביולי 2016 והכריזה על שמה החדש. המליציה פועלת כארגון טרור, שעיקר התמחותו פיגועי התאבדות בתחנות טלוויזיה, משרדים ממשלתיים ואפילו במסגדים סוניים.

ג'באת א-שהם , לשעבר ג'באת אל נוסרה, יוצר - Wereon,מקור - ויקפדיה

ג'באת א-שהם , לשעבר ג'באת אל נוסרה, יוצר – Wereon,מקור – ויקפדיה

*****

כוחות הברית: מורכב מהצבאות של ארה"ב,סעודיה,צרפת,ירדן,בריטניה,איחוד האמירויות ועוד מדינות שתומכות כלכלית/צבאית או במשלוח של כוחות אווירים למלחמה בכוחות של צבא האסלאם ותמיכה בכוחות המורדים ונגד משטרו של אסד. כוחות הברית מפציצים מהאוויר את המדינה האסלאמית ואת ג'באת א-שהם ובני בריתם, הכח הבינ"ל של  חוראסאן ( כח צבאי שכולל מתנדבים מאפגניסטן,פקיסטן,אירופה,תימן וארה"ב).מעבר להפצצות,כוחות הברית מסייעים ביועצים צבאיים, אך ללא "מגפיים בקרקע" ( לפחות לא כזאת המפורסמת בצורה פומבית).

כוחות הברית,מקור ויקפדיה

כוחות הברית,מקור ויקפדיה

*****

טורקיה: ארדואן נכנס עם מטרה מוצהרת להלחם במדינה האיסלמית, אך מטרתו האמיתית היא לחמה בכוחות הכורדים. אלו הנמצאים בתוך מדינתו (מפלגת ה – PKKׂ) ,המחתרת הכורדית שפעילה באזור עיראק (פשמרגה), והמילציה של רוז'אבה (YPG).בתווך, הפילו הטורקים מטוס רוסי שפתח חזית של חרמות כלכליות ואיים בשלב מסויים אף להגיע לקונפליקט של ממש בין המדינות (כפי שכתבתי כאן).

דגל טורקיה, מקור - ויקפדיה

דגל טורקיה, מקור – ויקפדיה

*****

רוסיה: אחרונים (אבל לא) חביבים, המעצמה שדורשת את כתרה מחדש,רוסיה. רוסיה נכנסה באופן פעיל למלחמה בספטמבר 2015 ולבקשתה של סוריה. ההתערבות כללה הקמה של בסיסים על הקרקע, הצבה של טילי נ"מ מסוג S-300 (המגבילות את פעילות ישראל בשמי סוריה והביאה לסוג של תיאום ביטחוני בין המדינות), ימיה (הכוללת את נושאת המטוסים הקוזנצוב, צוללת רוסטוב ועוד כוחות ימיה שונים), חימוש היחידות הלוחמותמאמנים וחיילים והחשוב ביותר מערך של מטוסים וכח אווירי. הרוסים לקחו חלק פעיל בהפצצת מרכזי אוכלוסין ובכלל כמובן ההשמדה של העיר חאלב. הפצצות חיל האוויר הרוסי הובילו להרג של מאות אזרחים, ובין השאר הופצצו מתקני רפואה ושווקים. מעשים אלה הובילו לטענות שרוסיה ביצעה פשעי מלחמה בפעילותה בסוריה.

דגל רוסיה, מקור - ויקפדיה

דגל רוסיה, מקור – ויקפדיה

*****

המתואר לעיל הינו חלקי ושטחי (כיאה לפורמט של קצרצרים), אך בהחלט ממצה עבור ההבנה הבסיסית של מפת האינטרסים של הכוחות הניצים על הקרקע באדמה הסורית המדממת, שגבתה עד כה את חייהם של חצי מליון הרוגים וגרמה ליצירה של למעלה מ -4.2 מיליון פליטים.

נהנתם? מוזמנים לעשות לדף לייק ולעקוב אחרי דף קצרצרים בפייסבוק

About Post Author

קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

השאר תגובה