מודעות פרסומת
החלפת שלטון בסעודיה, מקור - אתר 2030.

על האירוע היסטורי שהתרחש היום בסעודיה

0 0
Read Time:4 Minute, 12 Second

אירוע היסטורי התרחש היום בסעודיה, כזה שהשפעתו על האזור (ועל ישראל) אינה מבוטלת. ספויילר: השפעה לטובה!

מאת: גיא מעיין

היום (21.6), פורסם מינויו של יורש חדש בסעודיה: הנסיך מוחמד אבן סלמאן, בנו של מלך סעודיה הנוכחי. מוחמד, שבאוגוסט ימלאו לו 32, החליף את בן דודו המבוגר ממנו ב-26 שנה ויום, שמילא את תפקיד נסיך הכתר בשנתיים האחרונות.

מינוי זה נועד להעניק לממלכה הסעודית את מה שהיא שואפת לו: יציבות ועוצמה.

*****

עד כה מונו מלכי סעודיה מקרב בניו של מייסד הממלכה, עבד אל-עזיז אבן סעוד בשיטת ירושה מסובכת למדיי. לדברי פרופ' עוזי רבי, שיטת הירושה נוצרה כצעד הגיוני לפתרון בעיות היציבות של המדינה. סעודיה, כפי שמסביר רבי, היא מדינה ערבית שמעולם לא עברה את חווית הקולוניאליזם, ומוסדותיה לא עוצבו לפי הדגם האנגלי, הצרפתי או האמריקני. משפחת סעוד, שמקורה באזור נג'ד המבודד והקנאי שבצפון חצי האי ערב, החזיקה ממלכה מקומית משלה מאז סוף המאה השמונה עשרה. זו היתה ממלכה מסורתית, שבטית מאד, שהתבססה על ברית בין הנסיכים לבין חכמי הדת הווהאבים, אסכולה חנבלית שהחזיקה בפרשנות מילולית ומחמירה במיוחד של חוקי האסלאם.

שיטה זו הצליחה להעמיד את סעודיה על רגליה ולהקנות שקט בתוך משפחת המלוכה העצומה. אך מצד שני, הכתרתם של שליטים קשישים מנעה מסעודיה יציבות לטווח ארוך והקשתה עליה ליטול תפקידי מנהיגות אזוריים משמעותיים. מלך בעשור התשיעי לחייו (כמו סלמאן בן ה-85) אולי יזכה לכבוד, אך לא להכרה כמנהיג העולם הערבי.

זאת הייתה הסיבה להקמתו ב-2006 של גוף חדש בריאד, "היאת אל-ביעה" (הרשות המופקדת על שבועת האמונים לשליט" בתרגום חופשי). עד אז התמנו המלכים לפי שיטת הסניוריטי (מוכר, לא?). גוף זה בחר בשעתו בסלמאן כמלך, ואמש, ברוב מכריע, מינה את בנו הנסיך מוחמד לתפקיד יורש העצר.

*****

בתמונה המצורפת נראה נסיך הכתר הקודם, מוחמד בן נאיף, נשבע אמונים למחליפו. זוהי תמונת הניצחון של המלך המיועד, שממילא נחשב עד כה לאיש החזק בממלכה. עתה זכה מעמדו לגושפנקה חוקית ולהכרת הטוען העיקרי לכתר.

מוחמד בן נאיף (מימין), נשבע אמונים לאבו סלמאן (משמאל) מחליפו. יורש העצר מנשק את ידו מטעמי כבוד לגילו – צילום מסך יוטיוב

*****

הנסיך מוחמד מייצג גישה שונה משל קודמיו, צעירה ואולי "חצופה", במונחים מסורתיים. שמו קשור לשני מהלכים מכוננים בתולדות הממלכה: הצעדתה של הכלכלה הסעודית קדימה ומדיניות אזורית אקטיביסטית.

במישור הכלכלי, הנסיך מוחמד קידם את תכנית "חזון 2030", שבמרכזה בנייה מחדש של הכלכלה המקומית, המבוססת כיום בעיקר על הכנסות מנפט, באמצעות גיוון הכנסותיה ומשיכת השקעות בתחומים אחרים. ( עוד על החזון בעברית מוזמנים לקרוא כאן)

במישור האזורי, דחף הנסיך מוחמד למדיניות אקטיבית יותר שתמצב את סעודיה כמדינה סונית מובילה, אולי אפילו מנהיגת הגוש הסוני. הוא דחף להעמיק את היחסים עם קהיר לכדי ברית אזורית אנטי איראנית, ויש האומרים כי הקמת הקואליציה הצבאית האנטי-שיעית בתימן הייתה אף היא מבית מדרשו.

*****

בשנים האחרונות נחשף מידע אודות הקשרים המתהדקים בין ישראל וסעודיה, ולהערכתי – יש ליורש העצר תפקיד נכבד בכך. הנסיך מוחמד רואה את השינוי במאזן הכוחות האזורי לנוכח עלייתה של איראן השיעית, אויבתה העיקרית של סעודיה; הוא מבין כי חבל יהיה להתעלם מגורם רב-עוצמה כמו ישראל, העשויה לשמש בת ברית לציר ריאד-קהיר.

הרחבה ניתן למצוא מאמר שלי על סעודיה  וציר קהיר-ריאד ב"צוק איתן" ורשומה מצויינת של ידידי Sivan Jeret בעניין זה.

*****

בשורה התחתונה, מדובר באירוע דרמטי, שקשה שלא להפריז בחשיבותו. סעודיה מצעירה את הנהגתה, והמנהיג החדש זונח קונספציות ישנות בתקווה להפוך את ארצו למדינה משפיעה וחזקה יותר.

*****

ולסיום עוד בונוס מיוחד על הטקס עצמו- מבט על טקסים וסמלים באסלאם.

רשת "אל-ערביה" פרסמה היום סרטון קצר של מעמד שבועת האמונים, אותה העניק הנסיך הסעודי מוחמד בן נאיף למחליפו בתפקיד, הנסיך מוחמד בן סלמאן, שיהיה מעתה נסיך הכתר.

המעמד נערך ב -"ארמון הטוהר" שבעיר הקדושה מכה ולא בבירה ריאד, לתת תוקף דתי לשבועת האמונים וכן להדגיש את תוארו הרשמי של נסיך הכתר כממלא מקומו של "משרת שני המקומות הקדושים (ח'אדם אל-חרמין אל-שריפין), היינו מכה ומדינה.

וכאן מתחולל מעמד מרתק הקשור לכבוד, מסורת והדרת מלכים:

1.{שניות 2-1} אבן נאיף (מימין) נכנס ללשכתו של יורש העצר (משמאל), ולוחץ את ידו
2.{שניות 4-33} אבן נאיף מתחיל להישבע אמונים, אך עוצר לאחר שאבן סלמאן מתחיל לנשק את ידיו ואת רגליו של אבן נאיף, בשל הצורך לכבד את בן דודו המבוגר ממנו, אם אם הוא נחות ממנו.

3. {שניות 10-5} אבן נאיף חוזר על נוסחת שבועת האמונים:
"אנו נשבעים לך אמונים על ספרו של אללה (הקוראן) ומסורת שליחו , (ונציית לך) בין אם מרצון ובין אם מכורח, בעזרת האל".
בערבית: "نبايعك على كتاب الله وسنة رسوله قي المنشط والمكره ان شاء الله"
5. לאחר מכן אומר אבן נאיף: האל יהיה בעזרך, אנחנו דעתנו נוחה, ואתה – אללה יהיה בעזרך.
6. אבן סלמאן עונה לו: "איננו מוותרים על (האפשרות) לפנות אליכם, תאריך ימים, ולהתייעץ אתכם. האל יחזקכם"
7. אבן נאיף: "מאשרים"

כמה הערות:
מדובר בנוסח העתיק של שבועת האמונים שניתנה לנביא מוחמד. שבועת האמונים נקראת "באיעה" ובה מקבל הנתין את מרות השליט ומתחייב לציית לו

שימו לב :

  •  הנסיכים מדברים בגוף ראשון רבים, כיאה לבני מלוכה.
  • לי נראה שיורש העצר החדש די התרגש מהמעמד.
  • הסרטון הזה מופץ ברחבי העולם הערבי והופך ויראלי

    תודה מיוחדת לנחום שילה מקבוצת 301 על העזרה

    נהנתם? מוזמנים לתת לנו לייק ולעקוב אחר קצרצרים בפייסבוק

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About guy maayan

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

One thought on “על האירוע היסטורי שהתרחש היום בסעודיה

השאר תגובה