מודעות פרסומת
צבא איראן, יוצר - Hosein Velayati, מקור - ויקפדיה.jpg

איראן לאן ?

0 0
Read Time:4 Minute, 40 Second

הנשיא טראמפ החל באחד מהפרויקטים הגדולים של מדיניות החוץ האמריקאית: הפסקת ההתנהלות הפרובוקטיבית האיראנית המייצרת גלי חוסר יציבות ברחבי המזרח התיכון. נכון לעכשיו פועל הנשיא ע"י הצמדת תג מחיר גבוה להתנהלות האיראנית.

                                                מאת: אלעד רזניק
 
לאחר החתימה על הסכם הגרעין הגבירו משמרות המהפכה את מאמציהם ליצוא המהפכה האיראנית דרך הגברת מעורבותם האזורית באמצעות כוחם הכלכלי והצבאי. לו היה ממשל אובאמה מצמיד אז תג מחיר להתנהלות האיראנית סביר להניח שחלק מההתדרדרות ביציבות האזורית היה נמנע.
===
למרבה הצער (והאירוניה) איראן הייתה זו שהצמידה תג מחיר להתנהלות האמריקאית ברחבי המזרח התיכון, והדבר גרם במישרין להתדרדרות היציבות האזורית ופגע באינטרסים האמריקאים במרחב המשתרע בין מיצרי באב אל מאנדב לאנקרה.
===
אחת התוצאות של המדיניות האיראנית הייתה ההתכנסות לעבר השבטיות. עם התמוטטות המשטרים המרכזיים במדינות השונות (תימן, עיראק, לוב, סוריה וכ"ו) התכנסו האנשים בשבטים החמולתיים כמעין מנגנון הגנה חברתי. הסקטוריאליות היוותה מצע גידול נוח לאלמנטים רדיקלים שבסופו של דבר ייצרו כנופיות חמושות וטרור.
===
התהליך ייצר איום על נתיבי השייט הבינלאומיים והכניס חלק גדול משדות הנפט האזוריים אל תוך טווח האיום האיראני, צבאות פרוקסי חמושים צצו כפטריות לאחר הגשם, יכולות גרעיניות נרכשו וטהרן החלה להתנהג כבירתה של אימפריה עולמית חדשה כשאת עלייתה מלווים שאגות ההמון "מוות לאמריקה" מחד וצהלת ההמון על שאיראן הצליחה "לגבור" על האמריקאים המנוולים ולממש את "זכויותיה הבינלאומיות".


===
מהזווית ראייה האיראנית מימוש הזכויות הבינלאומית כלל: רכישת הידע והיכולת הטכנולוגית לפיתוח נשק גרעיני, קבלת פרס מהקהילה הבינלאומית על דחיית תהליך הפריצה ב 14 שנה ואת שליחת זרועות התמנון האיראני לסוריה, לבנון, עיראק ותימן.
===
החלום האיראני הזה, הגיע לקיצו ב 20 לינואר 2017 והגיע זמנו של המשטר האיראני להתעורר. תג המחיר הוסר, כבמעשה קסם, מהחשבון האזורי-אמריקאי והוצמד חזרה אל החשבון האיראני. ההשתוללות האיראנית לא רק שהסתיימה, החשבון למעשה מוגש בדיעבד.
===
האמריקאים מתכוונים לגבות מחיר (כלכלי ודיפלומטי) על המשך הפיתוח בתכנית הטילים האיראנית ולחייב את האיראנים להשיג את כוחותיהם מהמדינות השונות חזרה הביתה.
===
המדיניות האמריקאית כלפי איראן בהחלט מהווה שינוי משחק אזורי. היא תגרום להורדת המתח וצמצום השבטיות דבר שבתורו יגרום להחזרת התפקוד למערכות השלטון המרכזיות ולהתרכזות בבניה מחודשת של כל מה שנהרס באזור בשנים האחרונות.
===

צמצום הנוכחות האיראנית מחוץ לגבולות איראן, יהפוך את המזרח התיכון לבטוח הרבה יותר. הצעד יגרום לחיזוק המאבק בטרור ויעזור לארה"ב להתייצב בעמדה טובה יותר לקראת מו"מ עתידי עם מעצמות אחרות באזורים אחרים בעולם.
===
אבל התנאי לכך שכל זה יקרה הוא שממשל טראמפ ימנע מלעשות טעויות. המזרח התיכון יכול להטעות. הוא יכול להידמות לאגם רגוע כאשר מתחת לפני השטח מטילות להן בנחת רוחות הרפאים האזוריות בנות האלפי שנים. הטעות הקטנה ביותר עלולה להציף את רוחות הרפאים הללו אל מעל פני השטח ולהפוך למשבר רחב היקף.
===
מדינות האזור שתמכו בשינוי משטרי שכנותיהם השיגו את אשר רצו והמשטרים אמנם שונו אבל לרוב בבירותיהם. ערב הסעודית, ירדן ואיחוד האמירויות נדרשו להשקעות עתק הן כלכליות והן צבאיות על מנת להימנע מגורל דומה. ממשל בוש שחשב ששינוי המשטר בעיראק יהיה קלי קלות, מצא את עצמו באמצעה של ביצה תובענית שצילה מאיים עד היום (חברתית, כלכלית ואפילו צבאית במונחים מסוימים ) על הממלכה האמריקאית.
===
איך ימנע ממשל טראמפ מלטעות ? כל נגר חובב יודע שהוא אמור למדוד עשר פעמים בשביל לחתוך פעם אחת. וכשאתה מודד אל תחליף מטרים באינצ'ים.
===
על מנת להימנע מטעויות הממשל האמריקאי חייב להימנע משני דברים: האחד מלחמה רחבת היקף במזרח התיכון. למלחמות הללו יש נטייה מעצבנת להציף את רוחות הרפאים האזוריות. הדבר השני ממנו צריך הממשל האמריקאי להימנע הוא משינוי המשטר בטהרן.
===
יחד עם זאת שתי האופציות חייבות להישמר בצורה אמינה אל מול המשטר האיראני עד אשר תקבל על עצמה איראן להתנהג כמו כל חברות הקהילה הבינלאומית בהתאם לחוק ולנורמות המקובלות. מאמצים דיפלומטים ללא נכונות לגבות אותם כוחנית במידת הצורך תוך הפעלת כוח צבאי או השפעה כלכלית נועדו להיכשל.
===
המטרה (בשלב זה) איננה צריכה להיות הורדת המשטר האיראני על ברכיו, אלא חינוך האיראנים על פי אמת המוסר היהודית "חושך שבטו שונא בנו – ואוהבו שחרו מוסר" להתנהלות הרסנית מצידם של האיראנים יהיה מחיר כבד, להתנהלות חיובית מצידם של האיראנים יהיה תגמול נאות.
===
בהתאם לפרדיגמה הזאת על המערב להציע לאיראנים עסקה במהלכה יסיגו האיראנים את כלל כוחות משהו"מ מהמדינות בהן הם נמצאים בחזרה לאיראן, האיראנים יכבדו את החוק והנורמה הבינלאומיים, האיראנים יפסיקו את מימון קבוצות הטרור השונות, האיראנים יפסיקו את ההתערבות הפוליטית אצל שכנותיהם, האיראנים יכבדו את החלטות מועה"ב בהתייחס לתכנית הטילים ויפנו את מבטם הביתה לאיראן ויפעלו לקידום כלכלתה המקרטעת.
===
בתמורה תישמר זכותה של איראן לפתח אנרגיה גרעינית לצרכי שלום בהתאם למגבלות ותחת הפיקוח של הוועדה הבינלאומית לאנרגיה אטומית. האיראנים יהנו מכלל התנאים מהן נהנות מדינות החברות בקהילה הבין לאומית, האיראנים כמדינה ריבונית יוכלו להחליט מה יהיו טיב יחסיהם עם המדינות השכנות, האיראנים יקבלו ערבויות שאם הם לא יאיימו על אף אחת משכנותיהם, מדינות אלו לא יאיימו על איראן, הקהילה הבינלאומית תעזור לאיראן לפתח את כלכלתה על מנת להבטיח עתיד טוב יותר לאזרחי איראן.
===
העקרונות הללו למעשה מאפשרים חיים בשלום (יחסית) במרחב הבין לאומי, ללא שמירה על הכללים הללו אנחנו נמצא את עצמנו חיים בג'ונגל בו החזק עושה ככל יכולתו וככל אשר ירצה.
===
התנאים להפיכתה של איראן לחלק ממשפחת העמים חייבים להיות ברורים לאיראנים, כמו גם תג המחיר שייגבה במידה ויבחרו האיראנים שלא לשחק ע"פ הכללים. המשוואה הזאת נבנית עכשיו דרך ההצהרות האמריקאיות השונות ותהפוך ברורה הרבה יותר אם יגבו האמריקאים את דבריהם בהפעלה של כוח צבאי בעצימות נמוכה יחסית (סוריה למשל) אם יצטרפו מדינות אחרות ויתייצבו לצד האמריקאי דבר יחזק את המשוואה הנבנית וישמש כמכפיל כוח.
===
מדינות אירופה חיבות להבין שצמצום ההשפעה האיראנית במזרח התיכון יחליש את השת"פ הרוסי-איראני ולכך יהיו השפעות מרחיקות לכת גם על המשוואה האירופאית – רוסית.
===
לאחר שתובהר האופציה לאיראנים, המדינות חייבות להציע לאיראנים עסקה בהסתמך על עקרונות החוק הבינלאומי. כשלמדינות מוצעת עסקה שכזו הן נוטות לשקול את הסיכונים כנגד יכולת ההתמודדות שלהם עם תוצאות סירובן.

נהניתם? מוזמנים לעשות לדף לייק ולעקוב אחרי דף קצרצרים בפייסבוק

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About אלעד רזניק

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

השאר תגובה