מודעות פרסומת
דוחא בערפל, יוצר - maxos_dim, אתר - PIXABAY.COM

עתיד בערפל – על הבידוד של קטאר ע"י טראמפ והציר הסוני

0 0
Read Time:3 Minute, 12 Second

העיתון הכלכלי , בלומברג, מדווח  אתמול על הכוונה של טראמפ והציר הסוני על בידודה של קטאר. הפלירטוט של קטאר יחד עם "האחים המוסלמים" ותורכיה מחד, והכפל לשון שהיא נוהגת עם האיראנים והשלוחות שלה (חיזבאללה) מאידך, עלו לאחרונה על הכוונת של השכנות המפרציות.

*****

בטור דעה משובח שמפרסם הפובליציסט, חסן חסן, עושה המחבר חלוקה חדשה של מאזני הכוחות בעולם הסוני, כאשר בצד אחד הוא שם את הצד הפרוגרסיבי (זה שבעד הסכמי שלום עם ישראל) בראשות סעודיה,ירדן, מצרים, תוניסיה, בחריין, איחוד האמירויות אותן הוא מכנה הצד  שמדיניות החוץ שלו מונחית על ידי התנגדות לעליית האסלאמיסטים. מהצד השני, שם נמצאת קטאר, תורכיה, האחים המוסלמים וארגון החמאס, אותם הוא מכנה הצד שמבקש לקדם את האינטרסים הזרים שלו באמצעות תמיכת האיסלאמיסטים.

 *****

קטאר וטורקיה זרקו את ההימור שלהן לסל האיסלאמיסטי.

בזירה של סוריה, הם תמכו בכמה מהכוחות הקיצוניים ביותר בסכסוך. הם גם לקחו את הצד של האיסלאמיסטים בסכסוך הלובי, ותמכו באחים המוסלמים במצרים ובמקומות אחרים.
*****
בימים האחרונים הזירה של ערב הסעודית וקטאר התחממה. בין היתר, המשבר פרץ בעקבות דבריו של אמיר קטר, השייח' אל-ת'אני, בו הביע תמיכה בברית עם איראן,  ומתח ביקורת על המאמץ בראשות סעודיה לבודד את טהראן במסגרת סוכנות הידיעות הרשמית שלה .
בין היתר צוטט אל-תאני כאומר:

"אי-אפשר להתעלם ממשקלה של אירן באזור", וכי: "חמאס היא הנציגה הלגיטימית של העם הפלשתיני" וגם כי: "מצרים, ערב הסעודית ובחריין יש עמדות עויינות כלפי קטאר".

הדברים הוכחשו במהירות על ידי הרשויות הקטריות, שטענו כי סוכנות הידיעות שלהם נפרצה ע"י…הסעודים.
*****
אבל נדמה שמה שהגדיש את הסאה יותר מכל, היה קריקטורה של טראמפ כשטן הגדול, ומסביבו רוקדים כשדים המלך סלמן הסעודי והנשיא המצרי א-סיסי, באתר חדשות קטארי, שהוכחשה ע"י השלטונות הקטארים.

 

טראמפ כשטן והשדים המלך סלמן וא-סיסי

****

התגובה לא איחרה לבוא… בהתחלה היו אלה הסעודים ואיחוד האמירויות שהורו ב – 24.5, על סגירת תחנת אל-ג'זירה הקטארית. מיד למחרת היום, ב – 25.5, הודיעה מצרים על סגירת המשרדים של אל ג'זירה וחסימת השידורים של התחנה הקטארית.

*****

אבל למען האמת, היה זה רק הקש האחרון ששבר את גב הגמל. הציר הסוני המתון מאס  בזה שהקטרים מארחים את השיח' יוסף קרדאווי מנהיג "האחים המוסלמים" ואת מנהיגי התנועה שנמלטו ממצרים ב-2013, לאחר עלייתו של הנשיא א-סיסי לשלטון.

ערוץ הטלוויזיה אל-גזירה (שכזכור ממומן ע"י  ממשלת קטאר) משרת את האג'נדה של "האחים המוסלמים" וקטאר מארחת בדוחא את מפקדת תנועת חמאס שהינה תנועת הבת של "האחים המוסלמים".

"האחים המוסלמים" היא הפרוקסי הביצועי של  ממשלת קטאר הננסית, אשר תוככת ומתערבת בעניינים הפנימיים של מדינות ערב באמצעים גלויים (אל ג'זירה) וסמויים (התססה והמרדה של אוכלוסיה מקומית).

*****

לצד תמיכתה של ממשלת קטאר  בתנועת "האחים המוסלמים" ובתנועת הבת שלה – החמאס, הרי שקטאר מוצאת משענת בשותפתה הסונית  טורקיה.

גם לטורקיה יש קווי איפיון דומים לאלה של קטאר המתודלקת וזועמת על מעורבות אמריקאית וחימוש הכורדים בסוריה  מחד ואי הסכמתה להסגרת המנהיג התורכי הגולה, פתהוללה גולן (שלטענת ארדואן אחראי על המרד נגדו) מאידך.

לא מן הנמנע,  כי בשלב הבא, יוקם ציר אינטרסים שיכלול את  קטאר – תורכיה שיחבור  לאיראן.

הזיווג המוזר הזה, יכול להיות ממש חזון אחרית הימים של  רומן סוני -שיעי.

*****

טראמפ איננו מחוייב לקטאר, למעשה, קטאר דווקא תמכה בקרן קלינטון . על הרקע הזה וכל מה שפורט מעלה, הקריאה מאתמול, של דובר הבית הלבן, שון ספייסר, לקטאר להפסיק לממן ארגוני טרור ברחבי העולם הינה צעד מתבקש לחיזוק הלפיתה סביב גרונה של קטאר. ספייסר אמר כי ישנן חקירות מתמשכות בנוגע למעורבותה של קטאר בתמיכה בטרור ברחבי העולם, וכי יינקטו נגדה צעדים נוקשים. יש לזכור כי בקטאר בסיס אמריקאי, שהעתקתו מהמדינה, יחשוף את הבטן הרכה שלה ויכול לדחוף אותה לציר שתואר מעלה.

*****

ולסיום, הצעה לשר התקשורת החדש, מר איוב קרא. אנא עשה שפעולתך הראשונה בתפקיד, תהיה הנחיית המועצה להסיר את ערוץ אל-ג'זירה המפלג, המתסיס והמסית מהמסכים של תושבי ישראל והכרזה של שר הפנים על צוות הכתבים פה כ – פרסונה נון גרטה וביטול אשרות השהייה שלהם בישראל.

נהנתם? מוזמנים לתת לנו לייק ולעקוב אחר קצרצרים בפייסבוק

 		

	      
      

About Post Author

קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

One thought on “עתיד בערפל – על הבידוד של קטאר ע"י טראמפ והציר הסוני

השאר תגובה