מודעות פרסומת
צמיחה דתית, יוצר - geralt,אתר - PIXABAY.COM

על דמוגרפיה מוסלמית ומפת העולם העתידית

0 0
Read Time:2 Minute, 24 Second

בשנים האחרונות, העולם המוסלמי נקשר בעיקר למאבקים ומלחמות: מלחמת האזרחים בסוריה ועיראק, האביב הערבי, המהומות באירופה, הטליבאן באפגניסטן ועוד. אבל כל אלה לא יותר מאשר הסטה מהמציאות: מתחת לפני השטח העולם המוסלמי הולך וגדל, ובתוך עשורים בודדים האסלאם צפוי להפוך לדת הגדולה ביותר. מחקר חדש של מכון המחקר PEW RESEARCH CENTER מגלה כי בתוך פחות מעשרים שנה מספר הלידות של תינוקות מוסלמים יעקוף את מספר הלידות של תינוקות נוצרים.

מאת: זיו גולדפישר

כבר עכשיו מספר הלידות של תינוקות מוסלמים בעולם גבוה משיעורם היחסי של המוסלמים באוכלוסיה הגלובלית: המוסלמים מהווים 24% מתושבי העולם (נכון ל-2015), אך התינוקות המוסלמים היוו 31% מכלל הלידות בעולם – נתון המלמד על הגידול הגבוה של המוסלמים. בשנת 2035 מספר לידות המוסלמים יעמוד על 225 מיליון – ויעקוף קלות את מספר לידות הנוצרים – 224 מיליון. (ראו איור)

שנת 2035 החלפת דומיננטיות, מקור – מכון PEW


שיעורי הפריון הגבוהים של המוסלמים מביאים לכך שעד שנת 2060 (החל משנת 2015) צפוי מספר המוסלמים לגדול ב-70% ולהפוך לדת עם שיעור הצמיחה הגבוה ביותר. הנוצרים צפויים לגדול באוכלוסייתם ב-34%, שיעור הקרוב לגידול האוכלוסין הצפוי בתקופה זו (32%). ההינדים יצמחו ב-27%.
והיהודים? הם יישארו שוליים, עם צמיחה של 15% בלבד (פחות ממחצית מגידול האוכלוסייה בעולם, מה שאומר שחלקנו היחסי בעולם הולך ויורד). (ראו איור)

צמיחה דתית, מקר – מכון PEW


כל זה מוביל לכך שבשנת 2060 שיעורם היחסי של נוצרים ומוסלמים ישתווה ויעמוד על כ–31% (בסביבות 3 מיליארד). ואנחנו, היהודים? כל כמה שאנו רואים בעצמנו העם הנבחר ומרכז העולם, נמנה ב-2060 כ-16 מיליון איש, פחות מ-0.2% מאוכלוסיית העולם.

צמיחה דמוגרפית לפי דת, מקור- מכון PEW


לשינויים הללו יש השלכות משמעותיות לא רק מבחינה דמוגרפית. ככל שמספר המוסלמים יגדל, כך יגדל כוחם הפוליטי, הכלכלי והתרבותי. כבר היום ערים כמו דובאי (איחוד האמירויות), קואלה למפור (מלזיה) וג'קרטה (אינדונזיה) הן ערי עולם (Global cities) מהדרג הגבוה ביותר (ערי עולם הן ערים שמרכזות פעילות כלכלית בינלאומית). אירועי ספורט משמעותיים מתקיימים בעולם המוסלמי והערבי (אליפות העולם בכדורגל תתקיים בקטאר 2022), פסטיבלי קולנוע חשובים מתקיימים בביירות ובאיחוד האמירויות. ועוד לא הזכרתי את העלייה הדרמטית בשיעור המוסלמית במערב ואת השלכותיה הפוליטיות: לונדון – אחת הערים החשובות בעולם, מונהגת על ידי מוסלמי (סדיק חאן), וכך גם רוטרדם שבהולנד (אחמד אבו טאלב). הקבוצה הדתית הצומחת בקצב המהיר ביותר בארה"ב היא המוסלמים – מספרה הוכפל בין 2007 ל-2014. וכל זה מתקיים כיום, כאשר המוסלמים הם "רק" רבע מאוכלוסיית העולם. בעתיד כוחם יגבר עוד יותר.


מה המשמעות מבחינת ישראל? כל אחד יכול להעריך ולשער. העולם המוסלמי איננו ידידותי לישראל, בלשון המעטה, ומבחינתו מדינת היהודים חייבת להיעלם. בנוסף, ישראל איננה נוכחת (לפחות לא בגלוי) ברבות מהמדינות המוסלמיות, שאינן מכירות בה. רק אלוהים יודע איך ישראל תוכל לנווט את עצמה בעולם שכזה.

נהנתם? מוזמנים לעשות לדף לייק ולעקוב אחרי דף קצרצרים בפייסבוק

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About זיו גולדפישר

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

השאר תגובה