מודעות פרסומת
שלושה אסים, יוצר-bykst, אתר - PIXABAY.COM

על הקשר בין שלושה אסים וחילופי אוכלוסין

0 0
Read Time:3 Minute, 32 Second

חדשות ערוץ 2 בישרו היום כי ראש הממשלה נתניהו שוחח לאחרונה עם שליחיו של הנשיא האמריקני טראמפ למזרח התיכון, והציע להם לספח את יישובי גוש עציון תמורת העברת שטחי ואדי ערה לרשות הפלסטינית. זוהי הפעם ראשונה שראש הממשלה מתבטא בפומבי ומציע עסקה כזו. לצורך מובהקות הדיון, נתייחס להצעה ברצינות, וננטרל רעשי רקע דוגמת "ספין נגד צוללות" וכו'…

*****

אז מה מציע נתניהו? 

הוא מדבר לטראמפ בשפה שהוא אוהב – LETS MAKE A DEAL, ייתכן אולי אפילו כצעד ראשון בונה אמון במסגרת "הדיל האולטימטיבי" עליו כתבתי כאן.

הרעיון הוא (יש להניח..) הפלטפורמה עליה הקדים והציע מי שהיום שר הביטחון שלו, אביגדור ליברמן עוד בשנת 2004, כאשר עפ"י התוכנית יקמו בשטח שבין הים לנהר שתי מדינות הומוגניות – ישראל, שבה יחיו היהודים, ופלשתין, שבה יחיו המוסלמים. 

לשם הגשמת התוכנית מתכוון ליברמן חילופי אוכלוסין באמצעות שינוי קו הגבול: המדינה הפלשתינית תכלול ריכוזי אוכלוסייה מוסלמית הנמצאים בשטחה הריבוני של ישראל – כמו המשולש, הכפרים בגליל, ואדי ערה (כולל היישובים היודיים), טירה, טייבה,  כפר קאסם, ג'לג'וליה, אום אל-פאחם ובקה אל-גרבייה. כמו כן תכלול המדינה הפלשתינית את רוב השכונות במזרח ירושלים – שועפת, אל-אזהרייה, א-רם ועוד. תמורת השטחים הללו רוצה ליברמן לספח לישראל את גושי ההתיישבות העיקריים – גוש עציון, גוש אריאל, אזור מעלה אדומים, גבעת זאב וריכוזי התיישבות ישראליים נוספים ביהודה ושומרון. כמו כן העיר העתיקה והרובע היהודי בירושלים יישארו בריבונות ישראלית.

מכיוון שנתניהו בידיעה האמורה מתזכר רק את אזור ואדי ערה, הבאתי עבורכם מפה תאורטית לחלוקה מחדש של האזור הרלוונטי:

מפה משוערת של האזור שיועבר לרשות

כפי שניתן לראות המפה כוללת את האזורים הבאים:

באקה אל ג'רביה ( כ- 30,000 תושבים על כ – 9000 דונם)

ערערעה ( כ- 23,000 תושבים על כ- 9100 דונם)

אום אל פאחם  (כ – 50,000 תושבים על 26,000 דונם)

בסך הכל מדובר על כ- 103,000 תושבים ( כ-6% מסך ערבי ישראל הכוללים את מזרח י-ם) על כ-44,000 דונם , או אם תרצו כ – 3 מנדטים ( באזור 90,000 קולות) שייגרעו מספר הבוחרים.

*****

בתמורה מבקש נתניהו לקבל את הקרקעות הנמצאות בגוש עציון כמצורף במפה זו:

מפת גוש עציון

עפ"י נתוני הלמ"ס, לגוש עציון  יש כ – 21,000 תושבים על שטח שיפוט של כ – 69,000 דונם , שבעקרון של דונם תמורת דונם, תוכל "לגדר" את האזורים בהם יש ישובים יהודיים ומשאירה בחוץ יישובים פלשתיניים דוגמת בית לחם (כ – 200,000 תושבים) ואזור חלחול ( על 22,000 תושביה).

*****

באופן עקרוני המדובר בהשארתם של התושבים במקומם, כאשר הדבר היחיד שמשתנה הוא בעצם הריבונות המפקחת. בהקשר זה, וככל שיושלם מהלך שכזה (הכפוף לקשיים משפטיים ולוגיסטיים ברמות רבות), יישארו ערבי ישראל במקום מגוריהם תחת שלטון פלסטינאי, כאשר עומדת בפניהם האפשרות לעבור למקומות אחרים בתוך ישראל אך ללא אפשרות (ככל הנראה)  להמשיך ולהוריש את האזרחות שלהם לצאצאהם.

*****

אז מה מבקש נתניהו לעשות בעצם הדיבור על המהלך במידה ולא מתכוון לעשותו בפועל או שלא יצליח המהלך?

תמונות ההלוויה של המחבלים  מאום אל פאחם, הכבוד, השירה והנפה של דגלי פלסטין לכבודם של המרצחים, פועלת בסביבה שבה אין וואקום של "תשלום" על מעשים אלה  ולכן הייתה הקטליזטור למהלך.

3 אסים שלף הערב מהשרוול נתניהו.

הראשון,  נתניהו ( ככל שההדלפה נכונה) מאותת, ובפעם הראשונה בתולדות המדינה, כי קיימת חלופה של העברת אוכלוסייה ושטחים מפיו של ראש הממשלה.  לראשונה מונח האקדח על השולחן ע"י השריף, וזה אמור לשפוך מים קרים על ההקצנה המשמעותית של הציבור הערבי שחי בישראל, שלראשונה מבין כי "הלוקסוס" של חיים מובטחים בישראל מחד ותמיכה בפלסטין מאידך, יכולה להביא אותם לריגרסיה של ממש באורך חייהם.

השני, משגר מסר לטראמפ, אני מוכן ואני רציני מתמיד להוביל מהלך של דיל משמעותי, כחלק מתוך הדיל האזורי שעליו דיברנו.

השלישי, מחזיר את היזמות לידיו, לאחר שנתפס כמי שגורר רגליים ורק מגיב להתרחשויות ולא מוביל אותם ( ולא, ההדלפות שהשב"כ הבהיל ולצה"ל לא היה דעה בעניין ובכלל סמכתי על המשטרה לא הוסיפו לאמון הציבורי שלו, בניגוד לעדת הנבחנים שנבחו עבורו על זרועות הביטחון).

*****

אז מה? יהיה חילופי שטחים?

לא בטוח… אבל איך חבר טוב אמר לי היום בראיון דמיוני שהוא עשה עם מוחמד מאום אל פאחם:

"לעבור לרשות ? לא שוקראן יה חביבי, אבו-מאזן או חמאס ? גם אני מעדיף את ביבי"

נהנתם? מוזמנים לעשות לדף לייק ולעקוב אחרי דף קצרצרים בפייסבוק

 

 

About Post Author

קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

השאר תגובה