מודעות פרסומת
נתניהו והעולם היהודי, מקור - לשכת ראש הממשלה, צילום- לע"מ

על הגיור והכותל ששברו את גב הגמל היהודי

0 0
Read Time:6 Minute, 17 Second

רבות דובר השבוע על החלטת הממשלה שהתקבלה בעניין הסדרי התפילה בכותל והחלטת וועדת שרים לחקיקה לאמץ את חוק הגיור הממלכתי, שהוגשו ע"י הסיעות החרדיות. ההצעה על דיון בישיבת הממשלה נעשה בחטף וכפי שהועבר במכתב של ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) ליועמ"ש:

 "הסעיף אודות מתווה הכותל לא נכלל בסדר היום של ישיבת הממשלה ולא הופץ קודם לכן לשרי הממשלה. בשל כך לא התקבלו קודם הערות היועמ"ש, הנושא לא עבר דיון ציבורי טרם ההחלטה, ולא היה לשרי הממשלה יכולת להתכונן כראוי לדיון", עוד כתב  במכתב, "אבקש לבדוק מדוע ראש הממשלה הפעיל את סמכויותיו (שלא להעלות את הנושא לסדר היום בנושאים דחופים) דווקא בנושא זה".

*****

ההחלטה של הממשלה בנושא הגיור ובנושא מתווה הכותל, תפס את ראשי העולם היהודי הנמצאים בארץ, במסגרת חגיגות 50 שנה לשחרור העיר ירושלים עם "המכנסיים למטה".

מה שהיה אמור לעבור כמחטף קטן ככה, על הדרך, הפך לרעידת אדמה של ממש.

הראשון לצאת חוצץ כנגד הממשלה בהקשר זה היה נתן שרנסקי, יו"ר הסוכנות היהודית שאמר:

 "אנחנו לא מוכנים לקבל את זה שממשלת ישראל עושה צעדים שמחלישים את הקשר בין העם היהודי למדינת ישראל", והוסיף כי הסוכנות קיבלה את ההחלטה –  "בהפתעה גמורה".


כתוצאה מכך, החליטו ראשי הסוכנות לבטל את ארוחת הערב עם ראש הממשלה.

 זאת ועוד, ראשי התנועה הרפורמית בארץ ובעולם כי ביטלו את הפגישה עם ראש הממשלה, שהייתה אמורה להיערך בחמישי (אתמול).

"לא נוכל להמשיך בשגרת הפגישות כאילו כלום לא קרה", אמר ריק ג'ייקובס, נשיא התנועה הרפורמית בצפון אמריקה וחבר בחבר הנאמנים של הסוכנות.

"ביטול מתווה הכותל והעברת חוק הגיור הם שיאו של משבר חריף בין ממשלת ישראל ויהדות התפוצות. אנחנו מרגישים שעכשיו אין על מה לדבר עם ראש הממשלה".

אבל נדמה כי היוזמה היצירתית ביותר השבוע הגיע דווקא מהפדרציה היהודית של שיקאגו שהודיעו לחברי כנסת שיצביעו בעניין חוק הגיור כי:
הפנסיון נסגר.
אין טיסות, אין מלונות, אין אירוח….
אם פדרציות נוספות יסגרו את שעריהן בפני חברי הכנסת, הרי שמדובר בנשק שובר שוויון שמופעל על חברי הכנסת וזמן האיכות שלהם בארה"ב….

“The Federation in Chicago will not be hosting any member of Knesset that votes for this bill. None. They will not be welcome in our community,” Steven Nasatir, the president of the Jewish United Fund (JUF) / Jewish Federation of Metropolitan Chicago.

אז מה הם ההחלטות שהתקבלו ולמה הם הרגיזו כל כך את הקהילה היהודית?

נתחיל מהקל אל הכבד ונפתח בעניין רחבת התפילה המשותפת ומשם לעבר חוק הגיור, שהוא ה-"גיים צ'ינג'ר" האמיתי.

*****

מתווה הכותל

הרחבה הדרומית או בשמה "עזרת ישראל" , נמצאת  דרומית לשער המוגרבים וצפונית לקשת רובינסון, בשטח של כ-450 מ"ר, אשר מהווה את המשכה של רחבת הכותל אך לא מחוברת אליה והיא פועלת הלכה למעשה ככותל שוויוני. ברחבה עצמה אין מחיצה ויש אפשרות לכל זרם להתפלל כרצונו. הרחבה ניצבת על פלטפורמה מצומצמת וזמנית וזאת בעקבות החלטתו של נפתלי בנט, שבתקופת כהונתו כשר הדתות הורה ב-2013 על הקמת אותה רחבת תפילה זמנית.

בעקבות אפשרות ההקמה של "עזרת ישראל" ולאחר מאבק של שנים, הסכימו נשות הכותל לפשרה , בעידודה של התנועה הרפורמית והקונסרבטיבית, שדחפו לאישור המתווה.

הדרישה הנוכחית כיום היא להפעיל את המתווה (שחיבר מי שהיה בשעתו מזכיר הממשלה מנדלבליט)  ביישומו המלא.

סלע המחולקת נעוץ בעובדה כי במסגרת המתווה, הוחלט על הקמת מועצה שתנהל את הסדרי התפילה ברחבה הדרומית. במועצה אמורים היו לשבת 12 חברים: שישה נציגי ממשלה, שתיים מנשות הכותל, שניים מהתנועה הרפורמית ושניים מהתנועה הקונסרבטיבית. יו"ר המועצה יהיה יו"ר הסוכנות היהודית.

נשות הכותל, יוצרת- מיכל פטל,מקור ויקפדיה

ממשלת ישראל גררה רגליים ונמנעה מלקבל החלטה על הקמת המועצה וזאת משום שהמפלגות החרדיות מתנגדות לסעיף שלפיו הממשלה מכירה בזרמים שאינם אורתודוקסיים ומעניקה להם למעשה  סמכות באמצעות המועצה המנהלת, על הרחבה הדרומית. החשש הוא מזליגה עתידית של דריסת הרגל במקומות אחרים הקשורים למקומות הקדושים. לפני כחודשיים הגישו התנועה הקונסרבטיבית, התנועה הרפורמית ונשות הכותל עתירה מתוקנת לבג"ץ ליישום מתווה הכותל. המדינה העבירה לעותרים את בקשתה לארכה של 30 יום להגשת תשובתה לבג"ץ.

כדי לצאת מהפלונטר, החליט נתניהו להשהות (או מילה מכובסת לביטול)  את יישום החלטת הממשלה מס. 1075 מיום 31.1.2016, שעניינה אימוץ המלצות הצוות המייעץ לסוגיית הסדרי התפילה בכותל המערבי.

*****

חוק הגיור

מטרתו של חוק הגיור היא לעקוף בעצם את פסיקת בג"ץ בנושא מ-2016, שלפיה יש להכיר גם בגיורים פרטיים אם נעשו לפי ההלכה. המשמעות היא שאם יאושר החוק בכנסת, המתגיירים הללו לא יוכרו כיהודים, ואלה שעדיין אינם אזרחי ישראל גם לא יוכלו לעלות לארץ מכוח חוק השבות. החוק (ככל שיעבור) מעגן את  מערך הגיור הממלכתי, שהוקם מכוח החלטות הממשלה, ושל פעילותו על פי העקרונות שנקבעו בהחלטת הממשלה שאימצה את דוח ועדת נאמן. החוק קובע כי

"גיור שנערך בישראל יהיה מוכר לעניין הוראות כל דין רק אם נערך על ידי מערך הגיור הממלכתי, ולא תינתן כל נפקות חוקית לגיור שנערך בישראל שלא על ידי מערך הגיור הממלכתי".

במסגרת החלטת בג"ץ מהשנה שעברה הוכרו הגיורים הפרטיים שמתבצעים ע"י מכוני גיור דוגמת "גיור כהלכה". גיור כהלכה היא רשת בתי דין עצמאיים אורתודוכסיים לגיור, הפועלים מתוך נאמנות מוחלטת להלכה. בתי הדין של גיור כהלכה  מאופיינים ברגישות למציאות הישראלית ודוגלים בגישה קשובה, אישית ומכבדת. מסלול הגיור  מותאם באופן אישי לכל מתגייר ומתגייר, ותלוי בנסיבותיו האישיות, המשפחתיות והחברתיות.

בנוסף לעתירת הגיורים הפרטיים האורתודוכסיים , עומדת ותלויה עתירה של המרכז הרפורמי לדת ומדינה, שהוגשה כבר ב-2005 בשמם של מגוירי הזרם הרפורמי והקונסרבטיבי. העותרים קיוו שההחלטה לגבי הגיורים הפרטיים האורתודוכסיים תוכל להועיל בעתירתם, אלא שכעת החוק שמקדמת הממשלה מסנדל את בית המשפט וצפוי לייתר את העתירה או להביא לדחייתה.

שרת הקליטה, סופה לנדבר, הגישה בקשת ערער לוועדת השרים לחקיקה (שאושרה, פירוט מטה)  וביקשה להחזיר את הסמכות לגיורים לבתי הדין בערים.

"חוק הגיור במתכונתו הנוכחית מרחיק כל מי שמנסה ורוצה להתקרב ליהדות" והוסיפה: "החוק הזה פוגע במערך הגיור של רבני צהר, ופוגע בסיכוי של אזרחים רבים בישראל, שעלו לארץ מכוח חוק השבות, משרתים בצבא, עושים מילואים, עובדים ומשלמים מסים – להימנות על העם היהודי. בשנים האחרונות עשה מנהל הגיור הכול על מנת להקטין את מספר המתגיירים, באופן כזה שאפילו רות המואבייה לא הייתה מצליחה לעבור גיור בנוסח הנדרש ממתגיירים היום".

המשמעות המעשית של ההחלטה לרכז את כל מערך הגיור בידי מערך גיור ממלכתי כפי שהסביר ח"כ ד"ר נחמן שי (המחנה הציוני), יו"ר השדולה לחיזוק העם היהודי ויו"ר השדולה ליחסי ישראל- ארה"ב:

"חוק הגיור הוא הוכחה ניצחת לכך שישראל נועלת את דלתותיה בפני היהדות הרפורמית והקונסרבטיבית, זו המונה למעלה ממחצית יהדות ארה"ב. בכך אומרת להם ישראל כי הבית שלנו אינו הבית שלכם ולכם אין חלק בו".

*****

העוצמות של ההתגייסות היהודית על כל פלגיה בחו"ל ובכלל זה האורתודוכסית ( זוכרים את החלטת בית הדין הרבני הגדול שלא להכיר בגיורי הרב יחזקאל לוקשטיין, רבה של קהילת 'ישורון' בניו יורק, שגייר את איוונקה טראמפ ?) לצאת נגד החלטת הממשלה ,הפתיעו את נתניהו שלא שיער את עוצמות האש אותן ספג.

זה הגיע עד לכך, שבכירי איפא"ק, שראשיו ופעיליו מזוהים כבעלי השקפות ימניות מובהקות, הגיעו לפגישה בהולה עם נתניהו, תוך שהם עוזבים את עיסוקיהם החשובים (רק השבוע  סייעו להגיש הצעת חוק לוועדת כוחות מזויינים של הסנאט, לתוספת תקציב לטובת מערך ההגנה האווירית של ישראל) כדי להסביר לו את עוצמת המשבר ואת הנזק ההיקפי שהוא יכול לגרום לישראל.

*****

נכון לכתיבת שורות אלה, התקפל נתניהו ובהודעת ממשלה רשמית (שנמסרה לאחר עזיבה בזעם של דרעי וגפני את הישיבה המשותפת מהיום (30.6)  בבוקר כי –

" ממשלת ישראל והעותרים החליטו לפנות לבית במשפט בבקשה לדחיית ההכרעה בעתירה בנושא הגיור וזאת לצורך מתן פרק זמן של חצי שנה לעבודת צוות שימנה ראש הממשלה לגיבוש המלצות להסדר בסוגיה זו. ראש הממשלה הנחה שלא יקודמו הליכי חקיקה בעניין עד לקבלת המלצת הצוות כאמור. ככל שבג"צ ידחה את הבקשה הממשלה מחוייבת לפעול לפי ההסכמים הקואליציוניים. ראש הממשלה החליט כי הערר שהוגש ידון לפני מליאת הממשלה."

סוף סיפור? בקושי ההתחלה….

נהנתם? מוזמנים לעשות לדף לייק ולעקוב אחרי דף קצרצרים בפייסבוק

About Post Author

קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

השאר תגובה