מודעות פרסומת
עיני,סקואלה ורג'וב,מקור- פיפא

על דיפלומטיה, פוליטיקה אזורית וכדורגל

0 0
Read Time:3 Minute, 45 Second

הקונגרס ה-67 של פיפ״א התקיים השנה בבחריין ועסק בנושאים רבים. הנושא שמעניין אותנו באופן אישי היה מניעת הניסיון הפלסטיני, להעלות להצבעה החלטה שתכליתה הפסקת הפעילות של 6 הקבוצות הפועלות ביהודה ושומרון (אליצור עירוני יהודה, הפועל אורנית, הפועל בקעת הירדן, בית״ר עירוני אריאל, בית״ר גבעת זאב ובית״ר מעלה אדומים).

אבל לפני שנדון במה שהיה השבוע, נחזור בזמן לקונגרס הקודם, שהתרחש במאי 2015 בציריך שבשוויץ. ההתאחדות הפלסטינאית דרשה אז להשעות את ישראל מהארגון וזאת בגלל שורה של הפרות שלדעתה נוהגת כלפיה ישראל.

לבסוף, הסיר רג'וב את הבקשה והוחלט על הקמתה בהסכמה של ועדה משולשת שתכלול נציגים של פיפ"א ושל ההתאחדויות של ישראל ופלסטין ובראשותו של מר טוקיו סקסוואלה.

****

הועדה נפגשה מעת לעת כדי לפקח על המתרחש באזור, בין היתר על מעבר כדורגלנים פלסטינים בתוך שטחי הרשות, העברת ציוד וכניסת כדורגלנים זרים שזקוקים לאשרות מישראל.

*****

לאורך התקופה נערכו מספר מפגשים ובסיומם הוועדה הביעה שביעות רצון מהתקדמות בטיפול מעבר שחקני כדורגל פלסטינים אך עדיין לא סיימה את עבודתה בנושא ששת המועדונים.

בהקשר זה, טוענים הפלסטינאים כי פעילות 6 המועדונים היא הפרה של סעיף 72.2 בחוקת פיפ"א לפיו אסור למדינה להקים קבוצות כדורגל בשטח ישות מדינית אחרת החברה בפיפ"א ולשתפן בליגה ללא הסכמה היישות המדינית. החשש היה, כי בפיפ"א יקבלו את ההצעה הפלסטינית ויקציבו לישראל חצי שנה להפסיק את פעילות הקבוצות ביהודה ושומרון או שיוטלו סנקציות על הקבוצות או ההתאחדות הישראלית.

סעיף 72.2 לפרוטוקול פיפ"א

יו״ר ועדת הפיקוח טוקיו סקסוואלה הסביר, כי הגיש לקונגרס סיכום אישי שלו עד כה לעבודת הוועדה ואין מדובר בדו״ח מוסכם של הוועדה. סקסוואלה הוסיף כי יש צורך בעבודה נוספת עד שניתן יהיה להגיש דו״ח מוסכם למועצת פיפ״א.

*****

מועצת פיפ״א קבעה פה אחד, כי לא תאפשר הצבעה בנושא ובמידה שרג׳וב ימשיך להתעקש תעלה הצעה משלה לביטול הסעיף.

החלק המהותי בהקשר של הצבעה פה אחד היא בהרכב של המועצה.

אחד מחברי הועדה (שכאמור הצביעו פה אחד (!) להסרת ההצעה)  הוא יו"ר ההתאחדות האסיאתית (AFC), מר סלמן איברהים אל חליפה  (Salman Bin Ibrahim Al-Khalifa)  מ…בחריין.

בהודעת פיפ"א נאמר:

"בעקבות הדו"ח של יו"ר צוות המעקב בישראל וברשות הפלסטינית, טוקיו סקסוואלה, מועצת פיפ"א סבורה שבשלב זה עדיין מוקדם מדי לקונגרס לקחת כל החלטה בנושא".

*****

יו״ר ההתאחדות הפלסטינית ג׳יבריל רג׳וב , שמחד נרדף לאחר שוויתר בשנת 2015 על הדרישה להעמיד את הרחקת ישראל מפיפ"א, ומאידך מנהל קרבות ירושה שלו על היום שאחרי, קיבל החלטה שלא למשוך את הבקשה ובנאומו אמר:

"בקונגרס שעבר הגשנו הצעה להשעות את ישראל ומשכנו אותה בתמורה להקמת ועדה שתטפל בבעיה. אנחנו לא מבקשים כעת השעיה, אבל כן החלטה שתמנע ממועדונים ישראלים לשחק על אדמה פלסטינית, או על אדמה שנגנבה מהפלסטינים."

*****

ההצעה הפלסטינית נהדפה ברוב משמעותי וזאת הודות לעבודת מטה מתוכללת של הגורמים המקצועיים בהתאחדות לכדורגל לצד משרד החוץ ומל"ל, שרתמו את המנופים שעליהם ניתן לקרוא כאן, ובאמצעות הפעלה של מנופי לחץ דיפלומטים, בין היתר על ממשלות ומשרדי חוץ.
גולת הכותרת הייתה בשיחה של ראש הממשלה עם מזכ"ל פיפ"א, שהביאו לתוצאה המקווה.
ההצבעה הסתיימה ברוב של 73% מול 27% לדחיית ההצעה הפלסטינית, ולאפשר ארכה עד מרץ 2018 להמשך הניסיונות למצוא פתרונות מוסכמים.

הצבעה פיפא, מקור – התאחדות לכדורגל

*****

הפוליטיקה של הספורט מראה לנו לא מעט לא מעט הישגים של הדיפלומטיה הישראלית.

מעבר כאמור להצבעה של יו"ר האיגוד האסיאתי בעד ההצעה הישראלית, הראו הבחריינים קבלת פנים יוצאת דופן למשלחת הישראלית כפי שציין עופר עיני, יו״ר ההתאחדות הכדורגל הישראלי:

״אני גאה לייצג את ההתאחדות הישראלית ואת מדינת ישראל כאן בבחריין, מקום בו דגל ישראל מונף כעת בגאון. היחס אלינו היה חם, אוהד ומעורר מחשבות על ימים טובים שעוד נכונו לנו. "

אומנם האיראנים מגנים את בחריין על אירוח ישראל, אבל כאמור זה נעשה לאור יום כחלק מקשר הולך ומתהדק עם המפרציות והציר הסוני -ישראלי בעידוד האקטיבי של ממשל טראמפ ולבלימת הציר השיעי (הרחבה על חזון האזורי של הנשיא טראמפ כאן).

*****

לא רק זאת ואף זאת, ממשלת בחריין מנעה מפעיל "זכויות אדם" פלסטיני, עומר שקיר ( Omar Shakir) מהארגון (Human Rights Watch (HRW, להיכנס לשטחי הממלכה, ולאחר עיכוב של 18 שעות הוא גורש בחזרה לארה"ב כדי למנוע ממנו פרובוקציות במסגרת כנס פיפ"א.

*****

המונח "דיפלומטית הפינג -פונג" מיוחס לדרך בה ספורט מקרב בין בני אדם ובין עמים. 

האם אנו חוזים בלבלוב של יחסים ישראלים עם מדינות המפרץ (בין היתר) בהוצאה לאור של קשרים שעד היום היו יותר עמומים?

ימים יגידו….

נהנתם? מוזמנים לעשות לדף לייק ולעקוב אחרי דף קצרצרים בפייסבוק

About Post Author

קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

השאר תגובה