מודעות פרסומת
הפגנת BDS נגד ישראל, צילום מסך יו טיוב

המאבק ב – BDS מתחיל להניב פירות משמעותיים בכל העולם

0 0
Read Time:3 Minute, 45 Second

ממשלת ישראל, בראשותו של השר גלעד ארדן, הממונה במאבק בתופעת ה – BDS, השיקה השבוע  את אפליקצית ACT.IL  (להורדה באייטונס או בגוגל-פלי) שמהווה את ראש החץ בחודשים האחרונים
במאבק האקטיבי בתופעת ה – BDS, עליה כתבנו בהרחבה לפני כחצי שנה. זמן טוב לבדוק מה התחדש בזירת המאבק של מדינת ישראל, הארגונים היהודים ואוהבי ישראל, מסביב לעולם בתופעה בזויה זו.

תופעת ה – BDS ׁ(ראשי תיבות של Boycott, Divestment and Sanctions – חרם, מניעת השקעות, ועיצומים), פרצה לתודעה העולמית כחלק מניסיון למאבק מאורגן כנגד מדינת ישראל שהוצבה בחזית, אך מאחורי הקלעים היה מדובר באנטישמיות מודרנית כנגד יהודים, שמצאה כר נוח בהסתתרות מאחורי התקפות על ישראל ומדיניותה.

בפוסט הבא, נסקור את ההתפתחות של המאבק בחודשים האחרונים בתופעה עפ"י חלוקה גאוגרפית ותחומי עניין.

*****

ארה"ב

החלוצה במאבק המלחמה ב – BDS וזאת שמייצרת את המאבק האפקטיבי ביותר בתופעה.

רק לאחרונה, חתמו  כל 50 המושלים על הצהרה פומבית, שהוכנה ע"י הארגון היהודי AJS,  בזו הלשון:  "מטרות תנועת ה-BDS מנוגדות לערכים שלנו ולערכים של המדינות שלנו. אני תומכים בישראל כבעלת ברית חשובה של ארה"ב, שותפה כלכלית חשובה ואי של יציבות וחופש".

באופן מעשי, עד כה 21 מדינות בארה"ב, חוקקו חוק כנגד תופעת ה – BDS. המדינה האחרונה שהצטרפה (עד כה) היא מדינת קנזס, שהצטרפה בתחילת יוני לעוד 20 מדינות בארה"ב שכבר העבירו חוקים נגד החרם על ישראל (BDS). 

ניצחונות חשובים ותקדימים נרשמו בתחום הבנקאות עם סגירה של חשבון בנק בטקסס של ארגון התומך ב – BDS , והחלטה של ארגון ה-MLA, איגוד המרצים לשפות בארה"ב, שהוא אחד מאיגודי המרצים הגדולים והחשובים ברחבי ארה"ב ומונה 24,000 אנשי סגל אקדמי מ-100 מדינות,לדחות את ההחלטה להצביע נגד חרם על ישראל.

*****

דנמרק

ממשלת דנמרק החליטה להקפיא העברות של 8 מליון דולר לידיהם של  ארגון WATC , המאגד 24  ארגונים אזרחיים התומכים במטרות של ה – BDS. בהודעה של אנדרס סמואלסן, שר החוץ הדני נכתב: 

"האמון שלנו בארגון נפגע. אנחנו תורמים את הכסף לארגונים אזרחיים לא אלימים. לכן זה לגמרי לא מקובל שחלק מהכסף הגיע לכתובות אחרות. זה פגע בנו ובכסף שאנו נותנים. לא נסכים עם ארגון שמממן גורמים העוסקים בהאדרה של טרור או בגישה מפארת לארגוני טרור".

שר החוץ הדני ונתניהו , צילום – חיים צח, לע"מ

*****

שוויץ

השבוע, הושלמה חקיקה  ראשונה מסוגה באירופה, בשני הבתים של הפרלמנט השוויצרי , חקיקה חשובה מעין כמוה בתחום המאבק בתנועת ה -BDS, אותה קידם חבר הפרלמנט הצעיר, חובב ישראל מושבע, כריסטיאן אימארקChristian Imark) בתמונה מצורפת מסיור שלו בישראל. 

בהתאם להחלטה, שוויץ תעצור מימון לארגונים לא-ממשלתיים המעורבים בפעולות הסתה, שנאה, גזענות ואנטישמיות. החקיקה תוביל בפועל לעצירת המימון לארגונים התומכים בתנועת ה -BDS.

Christian Imark- חשבון טויטר רשמי

*****

צרפת

עמנואל מקרון, נשיאה החדש של צרפת בתקופה מתנגד נחרצות לפעילות ה- BDS. בעת כהונתו כשר הכלכלה הצרפתי בשנים 2014-16, הביע מקרון עמדה נחרצת נגד ה-BDS ונגד כל צורה של הטלת חרם נגד ישראל. ב – 13/5 החליטה מפלגתו של מקרון "בתנועה" להרחיק  את המועמד ויליאם טשמה, שהיה נציגו של מקרון באזור צפון הסיין, שצייץ בין היתר : "החרימו מוצרים ישראליים, והטילו עליהם אמברגו כלכלי". ב-2015 הוא כתב אחרי ניסיונות פיגוע של פלסטינים, שבהם נהרגו מחבלים, כי: "הטבח נמשך, והפלסטינים נחשבים אשמים".  שבוע לפני כן,  מועמד אחר של המפלגה, כריסטיאן גרין, הוסר מרשימתה יממה לאחר ששמו הוצג בעקבות דבריו נגד הארגון היהודי -צרפתי ה-"קריף" משנת 2013, שתויגו כ"אנטישמיים". הוא גם תקף בחריפות את ראש הממשלה לשעבר מנואל ואלס, ואמר שהוא "ציוני, גזען ואסלאמופוב".

*****

גרמניה

אתר החדשות הגרמני, nwzonline.de מדווח  מיום ה – 8.6.17, כי עיריית אולדנבורג החליטה לבטל שני אירועים שהיו מתוכננים להתקיים בעיר במוזיאון הבינ"ל לבריחה. העירייה הודיעה למארגנים על ביטול האירועים ונסיגה מהחוזים שנחתמו.

לפי הצהרת העירייה, האירועים בוטלו בגלל החשש לפיו "חלק גדול מהתומכים בעמדות ה-BDS הן בעלי עמדות אנטישמיות" וכי: "מכיוון שלא ניתן היה להבהיר באופן רשמי וציבורי, שתנועת ה-BDS איננה מטילה ספק בזכותה של ישראל להתקיים, אירועים כאלה אינם יכולים להתקיים במבנים ציבוריים בעיר". ראש העיר עצמו מסר לאתר כי : "גם אם האירוע האנטי־ישראלי יכול היה להתקיים בשם ההגנה על חופש הדיבור, אירועים שמארגן ה-BDS אינם מקובלים, שכן הם עשויים לפגוע במרקם היחסים של העיר עם ישראל ובשותפות של העיר עם המועצה האזורית מטה אשר".

*****

הנה כי כן, המאבק המשולב, בשילוב המצב הגיאו-פוליטי המשתנה לטובתה של ישראל, מתחיל להניב תוצאות של ממש בכל השדות (פוליטי, מסחרי, תרבותי, כלכלי ועוד) מראה כי בחשיבה מערכתית, ורתימה של כל הממשקים, בארץ ובעולם, ניתן לפעול באפקטיביות למיגור תופעת ה – BDS.

נהנתם? מוזמנים לעשות לדף לייק ולעקוב אחרי דף קצרצרים בפייסבוק

 

About Post Author

קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

השאר תגובה