מודעות פרסומת
לפיד ונתניהו , יוצר - חיים צח,אתר - לעמ

אז מהו הנתיב להחלפתו של נתניהו בבחירות בזק?

0 0
Read Time:3 Minute, 35 Second

בימים האחרונים מתרבים הדיבורים על האפשרות על הרצון לפרק את התאגיד "כאן" (בגירסא הרשמית) או הרצון לקבל מחדש את אמון הבוחר לפני הכרעת היועמ"ש בתיקים הפלילים ( בגירסא הלא רשמית), שתוביל לבסוף לבחירות בזק. בהנחה כי יתקיימו בחירות שכאלה ועוד במהלך שנת 2017, מה הם האפשרויות  הפוליטיות להחלפתו של נתניהו? 

*********

ראשית וחשוב להדגיש, הסיכוי להחלפתו של נתניהו הוא קלוש ודורש התלכדות של מספר "גורמי שמים" בכדי להביא להקמה של קואליציה של מעל 61 מנדטים, כאשר התרחיש היחידי להרכבה שכזו, עוברת דרך "ריסוק" הליכוד לפחות מ – 20 מנדטים , כפי שנעשה בבחירות 1999 (19 מנדטים) או בבחירות 2006 (12 מנדטים), שהם הפעמיים היחידות מזה 30 שנה, שהליכוד לא הוציא ממפלגתו את ראש הממשלה.

*********

כיצד אם כן ניתן להוריד את הליכוד מתחת ל – 20 מנדטים, אם סקרים האחרונים  מחודש מרץ מדברים על 26 מנדטים בערוץ 10, 25 מנדטים בסקר קול ישראל, ו- 22 מנדטים בחדשות ערוץ 2 למפלגת הליכוד?

*********

מפלגת הליכוד 2 או לצורך העניין מפלגת גח"ל החדשה.

כדי לייצר מפץ, יזדקק הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר, משה "בוגי" יעלון (שהודיע על ריצה לכנסת) לגייס מפלגת על שתציג את עצמה כ- "ליכוד האמיתי". מפלגה כזו תבדל את עצמה באמצעות האנשים שהיו בשר מבשרה של הליכוד והחליטו לפרוש ולעשות RESTART לערכי תנועת הליכוד. הרשימה הזו תהיה חייבת להכיל את בוגי יעלון,משה כחלון וגדעון סער כראשי ההנהגה המעשיים ולצידם סמלי ליכוד, דוגמת בני בגין. שמות נוספים שיכולים להוסיף לרשימה תהיה ח"כ אורלי לוי. רשימה שכזו תוכל לייצר כוח משמעותי שיינגס ב- BASE של הליכוד מהצד של הליכוד השורשי.

********

עמיר פרץ , יו"ר מפלגת העבודה

שימו לב לטבלה המיוחדת שאספתי למען פוסט זה. בהקשר של ביסוס התזה, אספתי את התוצאות משתי מערכות בחירות צמודות לכנסת ה- 16 בראשותו של עמרם מצנע (19 מנדטים) בשנת 2003 ואלה של הכנסת ה – 17 בראשותו של עמיר פרץ (19 מנדטים) בבחירות לשנת 2006. אנא שימו לב להבדל במחוזות הפריפריה בבחירות בין הבחירות לכנסות ה – 16 וה – 17. את הפער שהצליח פרץ להשיג בפריפריה, באותו פילוח של מנדטים, ניתן להסביר אך ורק בהקשר של היכולת של פרץ לגייס קולות במקומות בהם "לא צמח דשא" בקרב מועמדים אחרים של מפלגת העבודה. אין ספק שה- "טרייד אוף" יהיה נדידה של קולות המרכז הגאוגרפי לעברו של לפיד, מה שיחזק עוד יותר את האפשרות שלו (חוק המספרים הגדולים) להיות זה שדווקא יקבל מהנשיא את זכות הרכבת הממשלה. בתרחיש כזה יפגע פרץ ב – BASE שנמצא בפריפריה של מצביעי נתניהו והליכוד .

נתונים השוואתים בחירות לכנסת, מקור: אתר כנסת ישראל

********

הבית היהודי

בבחירות האחרונות היה הבית היהודי שעל גבו "רכב" ראש הממשלה כל הדרך ל- 30 המנדטים שלו. ככל ששקד-בנט יחליטו כי "מסירים את הכפפות" ונלחמים על הבית האידיאולוגי כדי להחזיר את המנדטים האבודים הביתה, יאבד נתניהו קולות שהצליח לקושש במקומות שנמצאים ימינה מהעמדות הפוליטיות -מדיניות שלו. בתרחיש כזה, יפגע הבית היהודי ב- BASE האידיאולוגי של נתניהו.

********

יש עתיד

בשנתיים האחרונות עושה לפיד הכל נכון. נמנע כמו מאש להיכנס לנקודות חיכוך, מדגיש את הלאומיות שלו ובכלל זה מיתוג מחדש של "ישראלי -יהודי-ציוני (לא בהכרח בסדר הזה). תמונות שלו כמו זו המצורפת מטה, לצד העובדה כי לפיד פעל כשר חוץ בעשרות יזמויות מדיניות, באזור בו יש וואקום (כזכור אין שר חוץ במשרה מלאה לממשלת ישראל), לצד התפקיד שכבר מילא כשר אוצר, מאפשרת לו להציג את החבילה המושלמת. גם יכולות בתחום הפנים (שר אוצר) וגם יכולות בתחום המדיני (שר חוץ בפועל). מעבר לזה, בהקשר של בחירה של מפלגת העבודה בעמיר פרץ, יהיה לפיד המרוויח הגדול של נגיסת  הקולות מה-BASE של ה-"מפ"איניקים" במועזים של ת"א,גבעתיים, חיפה וכו' שיועברו אליו.

לפיד בבית הכנסת, דף רשמי יש עתיד

*****

הנה כי כן, רצף מדויק של המפלגות והאנשים, שצריכים להתלכד כדי להחליף את ראש הממשלה נתניהו בבחירות בזק. ללא ההתלכדות של כל הגורמים הללו, קשה לי לראות כיצד ניתן להבקיע את הדרך להקמת קואליציה של 61+ מנדטים בראשותו של יש עתיד. כזכור, לפיד סובל מחוסר הענות ממפלגות החרדיות (שלהם),הערביות (שלו ושלהם) ומר"צ (שלו). ככל שנתניהו ירד מתחת ל- 20 מנדטים, יוכל לפיד להקים קואליציה באחד משני תרחישים:

*****
התרחיש של המפלגות: יש עתיד, עבודה, גח"ל (ליכוד 2), ישראל ביתנו,הבית היהודי – בלי הליכוד ועם נתניהו.

או

קואליציה עם הליכוד ובלי נתניהו (שיפרוש לביתו, ממש כפי שעשה בבחירות 99) עם מפלגות הימין והמרכז.
*****
נהנתם? מוזמנים לעשות לדף לייק ולעקוב אחרי דף קצרצרים בפייסבוק

About Post Author

קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

השאר תגובה