מודעות פרסומת
חירט ויילדרס,מקור - מפלגת החופש

רעידת האדמה הבאה – בחירות בהולנד בשבוע הבא

0 0
Read Time:4 Minute, 1 Second

בעוד פחות מ- 10 ימים (15.3) יפתחו הקלפיות ותושבי הולנד ילכו להצביע בבחירות הכלליות. הבחירות בהולנד מגיעות אחרי רצף מרשים שהחל במשאל העם באי הבריטי שהסתיים בהכרעה על הבריקזיט, המשיך בניצחונו של טראמפ, עבר בדחיית משאל העם באיטליה על שינוי החוקה (שהביא להתפטרות ראש הממשלה) ומגיע לתחנה הבאה – הולנד.

********

על הפוליטיקה ההולנדית

ממליץ לקרוא באתר המעולה בעברית מהולנד דאצ'טאון, שם תוכלו להתעדכן בזמן אמת בבחירות וגם להרחיב מעבר למה שכתוב פה.

הפרלמנט ההולנדי מורכב משני בתים. הבית התחתון, ה-Tweede Kamer או בית הנבחרים, מורכב מ-150 חברים שנבחרים על ידי הציבור הרחב בשיטה של ייצוג יחסי באמצעות מפלגות, כמו בכנסת בארץ. הבית העליון, ה-Eerste Kamer או הסנאט, מורכב מ-75 חברים שנבחרים על ידי אנשי מועצות הפרובינציות, גם כן מדי ארבע שנים. שני הגופים הללו יחדיו נקראים ה-Staten-Generaal.

מה תפקידו של כל בית? חברי ה-Tweede Kamer מעלים הצעות חוק, דנים בהן ובהצעות חוק שהממשלה העלתה, ומצביעים על החוקים. הם גם מפקחים על פעולות הממשלה על ידי הזמנת שרים לתשאול והעברת בקשות לפעולה. כמו בארץ, הם גם פועלים בוועדות ואמורים לייצג את רצון הציבור הרחב. ה-Eerste Kamer עובר על הצעות החוק שעברו בבית התחתון, דן בהן ויכול להעביר אותן או לדחות אותן ולהחזירן לבית התחתון. חבריו משמשים בו במשרה חלקית בלבד והם לרוב מדינאים ותיקים או בעלי תפקידים ציבוריים שונים. מכיוון שאינם נבחרים ישירות על ידי הציבור הם משוחררים מלחצים פוליטיים מסוימים ויכולים לקיים דיונים מעמיקים יותר בחוקים. עם זאת, הם אינם רשאים להעלות הצעות חוק או לשנות את ההצעות העומדות בפניהם.

מכאן ניתן להבין שממשלה שלא זוכה לרוב בשני בתי ה-Staten-Generaal תתקשה מאוד להעביר חוקים ולמעשה לפעול כגוף מבצע ולממש את המדיניות שלה.

הממשלה מורכבת מקואליציה של מפלגות וחייבת לעבור את גובה 75 חברים כדי להבטיח את משילות הממשלה.

*****

כיום שולטת בהולנד ממשלה בראשות מפלגת העם והחירות (VVD) עם 40 מושבים שבראשה עומד ראש הממשלה מרק רוטה (Mark Rutte) שאתר סקר הסקרים ההולנדי צופה לו באזור ה – 25 מנדטים. מרק רוטה צוטט כאומר:" קואליציה עם ה – PVV – "לא יהיהוהעריך את הסיכויים להקמתה ב – 0%. אבל יסלח לי מר רוטה, המאמר הזה ידון במי (שלדעתי) יהיה ראש הממשלה ההולנדי במוקדם או במאוחר.

*****

חירט וילדרס, (Geert Wilders) מנהיג מפלגת החירות ההולנדית  (PVV) שהציג תוכנית מהפכנית הידועה גם בשמה "תוכנית וילדרס": התוכנית כוללת איסור מוחלט על פתיחת מסגדים וסגירת מסגדים קיימים, סגירת בתי ספר מוסלמיים, החרמת הקוראן, מעצר מינהלי ומעצרי מנע לכל מי שחשוד בפעילות "איסלאמית קיצונית", איסור על שימוש בכיסויי ראש לנשים מוסלמיות במרחב הציבורי, ואיסור על "הצהרות איסלאמיות העלולות לפגוע בסדר הציבורי". וילדרס אוהב ישראל מושבע, התנדב בצעירותו במושב בישראל ומאז הפך לאחד מגדולי אוהביה ומרבה להגן עליה בכל בימה והזדמנות.

פורטל "קצרצים" מלווה את הבחירות מהולנד עוד מנובמבר 16. כתבנו בהרחבה על "משפט הראווה" שהחליטה מערכת הצדק ההולנדית להאשימו בפני ביהמ"ש שבסכיפוהל.

על הזעם בקרב הציבור ההולנדי שהביאה למחאה הציבורית נגד האיסור של הצגת פיט השחור במוסדות ציבור בהולנד, לצד הפחד הגובר וההולך מפני מוסלמים (שהביא רק לאחרונה לאיסור הבורקה בהולנד).

ולבסוף על הרשימה של וילדרס הכוללת ישראלי. אבל עד כאן הסקירה, עכשיו נעבור לדבר האמיתי….התחזית!

**********

לכאורה, ועפ"י סקרים עכשווים, מפלגת ה –PVV נחלשת ויורדת לאזור ה – 25 מנדטים. האם כך? האם באמת תתקשה המפלגה של וילדריס לעבור את 30 המנדטים, דבר שבלעדיו לא תוכל להרכיב ממשלה?

**********

פורטל "קצרצרים" מביא לכם את הנתונים שהתקשורת מעדיפה להדחיק/להתעלם/לייצר מציאות מקבילה בגלל אג'נדה או בגלל עיוורון זמני (ואז שוב לערוך טקס "איפה טעינו").

***********

בעידן שבו כל אדם מסתובב עם סמרטפון בכיס, הדרך הנכונה ביותר להבין מה הלך הרוח הוא להסתכל על מדדים של טרנדיות ברשתות החברתיות, ממש כפי שנחזה נצחון טראמפ במקומות בהם נמדד מדד הטרנדיות (ובניגוד גמור לסקרים המיושנים שנערכים על קבוצה של אנשים וניסיון הפיק ממדגם מייצג השלכה על המציאות).

שימו לב לשלושת המדדים שאמורים להדליק נורות (את הצבע של הנורות אני משאיר לקורא) מהבהבות לכל מי שעיניו בראשו

***********

  1. שימו לב למדד הריטויטים בטויטר של geertwilderspvv@ כמעט פי 5 (!!!) מהמתחרה הבא אחריו בתור.

המדד המשולב של אפקט רשתות חברתיות, מתוך טויטר

********

2. סקר חדש שפורסם באקספרס הבריטי מכלה כי מעל ל – 50% מההולנדים תומכים ביציאה מהאיחוד האירופי. המועמד שמייצג את נושא עזיבת האיחוד האירופי, ממש הפוסטר של הנושא הזה הוא….ניחשתם נכון – חירט וילדרס.

********

3. סקר שנערך מיד לאחר ההרשעה של חירט וילדרס הדגים כי 53% מהעם ההולנדי מתנגדים להרשעתו של חירט וילדרס.

סקר מתנגדים להרשעה של חירט

********

אז מה יהיה? ההערכה שלי שמפלגת ה – PVV תשיג מעל 30 מושבים בבית התחתון. אם תצליח להתקרב ל -40 מושבים (כפי שאני משער) יצליחו בעמל רב להקים קואליציה. לא יגיעו למספר זה? הולנד תלך לתקופה של אי יציבות ואולי מערכת בחירות נוספת, שלאחריה ניצחונו של וילדריס (לדעתי) יובטח.

להצטרפות לדף הפיסבוק של "קצרצרים" ולקבל את הכתבות מיד בזמן עלייתם, יש ללחוץ פה

About Post Author

קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

השאר תגובה