מודעות פרסומת
עננים מתקדרים מעל אירופה הנוצרית, יוצרת -cocoparisienne, אתר - PIXABAY.COM

סקר מכון PEW: העננים המתקדרים מעל אירופה הנוצרית

0 0
Read Time:2 Minute, 52 Second

מאת: זיו גולדפישר

בשנים האחרונות הפכה סוגיית ההגירה ממדינות המזרח התיכון ואפריקה והעלייה בשיעור המוסלמים ביבשת לנושא הבוער ביותר באירופה. מספרן ההולך וגובר של נשים עטויות חיג'אב והזינוק במספר הגברים דוברי ערבית הנוהרים בהמוניהם למסגדים הנבנים ברחבי המרחב שנהנה בעבר מדומיננטיות דתית אינם דבר שניתן להתעלם ממנו.

אבל מתחת לפני השטח מתרחשת תופעה נוספת, לא פחות דרמטית, שנחשפת בסקר חדש של מכון המחקר Pew research center: האירופים הנוצרים נוטשים את דתם בהמוניהם. הנוצרים המאמינים, אלה שפוקדים את הכנסיות בקביעות ונוהגים אורח חיים נוצרי, הם מיעוט בקרב החברה הנוצרית: רק 18 אחוזים. שיעורם של הנוצרים החילונים, אלה שהתרחקו מהדת, אך עדיין מזדהים כנוצרים (non-practicing) הוא 46 אחוזים, ושיעורם של אלה שנטשו את הדת ואינם מזדהים עוד כנוצרים (unaffiliated) הוא 24 אחוזים – כרבע מכלל הנוצרים. (ראה טבלה 1)

מדינות ואופי דתי-נוצרי

בחלק מהמדינות, שיעורם של חסרי הדת הוא הגבוה ביותר: קרוב למחצית מהנוצרים ההולנדים (48 אחוזים) ו-43 אחוזים מהנורבגים מגדירים עצמם כלא משויכים דתית. במדינות הקתוליות, מנגד, שיעורם של הנוצרים המאמינים הוא הגבוה ביותר: 40 אחוז באיטליה, 35 בפורטוגל, 34 באירלנד. אך גם במדינות אלה, כזכור, יש תמורות חברתיות משמעותיות: אירלנד, לדוגמה, אישרה חוק המתיר ביצוע הפלות.

הזדהות הנוצרית

אך הנתון הזה הוא חלקי ואינו מציג את השינוי במפת הדתיות באירופה לאורך זמן – ובחינה של הנתון הזה מראה תהליך התחלנו עקבי. רבים מהנוצרים ביבשת נוטשים את הדת: כך, לדוגמה, 83 אחוזים מהבלגים נולדו למשפחות נוצריות וגדלו ככאלה, אך רק 55 אחוזים מגדירים עצמם כנוצרים, ירידה של 28 אחוזים. שיעור דומה של נוצרים שנטשו את הדת נרשם גם בנורבגיה (79 גדלו כנוצרים, רק 51 מזהים עצמם ככאלה), ובהולנד מדובר בירידה של 26 אחוזים בשיעור הנוצרים (טבלה 2). בקרב כלל הנוצרים ביבשת, 67 אחוזים מכלל אלה שהגדירו עצמם כלא משויכים דתית הוטבלו לנצרות; 60 אחוזים גדלו כנוצרים ורק 39 אחוזים נולדו כחסרי דת. ומכאן, שנוצרים רבים נוטשים את הדת.


ההתרחקות מהדת מביאה בחובה גם התרחקות מערכים לאומיים: 53 אחוזים מכלל האירופים השיבו בסקר כי רק חשיבות לרקע האתני-לאומי בזהות הלאומית (כך, למשל, אדם בעל רקע משפחתי גרמני הוא גרמני אמיתי). אך בקרב חסרי הדת, שיעורם של המשיבים בצורה זו ירד ל-42 אחוז. בקרב הנוצרים החילונים הוא עמד על 52 אחוזים ובקרב הנוצרים הדתיים עמד על 72 אחוזים.
מנגד, רמת הדתיות נמצאת ביחס הפוך לרמת הסובלנות כלפי מוסלמים: 42 אחוזים מהנוצרים השיבו כי ערכי האסלאם אינם עומד בקנה אחד עם ערכיה של אירופה; בקרב האתאיסטים שיעור המשיבים בדרך זו עמד על 30 אחוז בלבד. בקרב הנוצרים החילונים הוא עמד על 45 אחוזים וקרוב למחצית מהנוצרים הדתיים – 49 אחוזים, החזיקו בתפיסה זו.

הפחתת הגירה

ניתן להסיק שלל מסקנות על אירופה והדרך שאליה היא פונה….

העובדה שהיבשת מאבדת את אמונתה הנוצרית, לצד הקבלה ההולכת וגוברת של המוסלמים בקרב החילוניים וחסרי הדת, יכולה לחזק את הסברה כי המגמה הזאת רק מכשירה את תהליך ההתאסלמות של היבשת.

אבל מדובר רק בתמונה חלקית. הנוצרים, דתיים או לא, לא ממש מוכנים לקבל את המוסלמים – ומכים על חטא על אבדן היהודים:

מוכנות לקבלת יהודים

76 אחוזים מהנוצרים באירופה השיבו כי הם מוכנים לקבל יהודי כבן משפחה – שלושה רבעים מאירופאים. בקרב הסקנדינבים, שיעור המעוניינים בקרוב יהודי נוסק מעל 90 אחוזים. מנגד, שיעורם של אלה שמעוניינים בבן משפחה מוסלמי יורד ל-66 אחוזים בלבד.

נהנתם? מוזמנים לעשות לדף לייק ולעקוב אחרי דף קצרצרים בפייסבוק, בטלגרם ובטויטר

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About זיו גולדפישר

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

השאר תגובה