מודעות פרסומת
יכולות הגרעין של צפון קוריאה,מקור - ויקפדיה

האם סין וארה"ב יפעלו לניטרול יכולות הגרעין של קוריאה הצפונית?

0 0
Read Time:3 Minute, 27 Second

קוריאה הצפונית היא מדינה בעלת יכולות גרעיניות שבוחנת באופן קבוע את הסבלנות של הקהילה העולמית. כמו הבריון השכונתי שמפעיל טרור על ילדים אחרים אצלו בשכונה, הוא פוזל באופן קבוע גם למה יגיד אחיו הגדול (סין) ואיך יתנהג השוטר (ארה"ב).

ערב פגישתם של הנשיא טראמפ והנשיא הסיני שי ג'ינפינג, ירו הצפון קוריאנים טיל  מדגם KN-15 לטווח בינוני, (אותו הדגם של טיל שבו בציעה ניסוי בפברואר) מסינפו, עיר נמל בחופה המזרחי של קוריאה הצפונית, ועבר מרחק של 60 ק"מ לכיוון חוף ימה המזרחי.

הנשיא טראמפ הצהיר ערב הפגישה עם עמיתו הסיני כי הוא "מוכן להגיב לבדו לאיום הגרעין מצד קוריאה הצפונית, אם ממשלת סין לא תהיה מוכנה להפעיל לחץ על פיונגיאנג בנושא. בריאיון לעיתון "פייננשל טיימס" הוסיף: "לסין יש השפעה עצומה על קוריאה הצפונית. היא תחליט אם לעזור לנו עם קוריאה הצפונית, או לא. אם הם יעשו זאת, זה יהיה טוב מאוד לסין, ואם הם לא יעשו זאת, זה לא יהיה טוב לאף אחד". לטענתו, "סחר הוא התמריץ של בייג'ינג לפעול בנושא".

********

אז מה היה שם בפגישה שמסמן ניצני פעולה משותפת של ארה"ב וסין לעצירת ההתפרעות של הבריון השכונתי של מזרח אסיה?

*******

לא השתתפתי בישיבה שהייתה שם בין השנים, וגם לא סיכמתי או רשמתי רשימות, אבל בוא נשמע מה יש למזכיר המדינה, רקס טילרסון לומר על הפגישה בראיון הבא (החל מ- 0.50):

"אנחנו מאמינים שנוכל לעבוד ביחד עם הסינים לשנות את התנאים במחשבתם של מנהיגי צפון קוריאה, ורק אחרי נקודה זו, שיחות אולי יוכלו להיות מועילות"

**********

ואם זה לא מסר ברור, אז תקשיבו למה שיש ליועץ לביטחון לאומי החדש, הגנרל מקמסטר להשיב על שאלה של המראיין בפוקס ניוז כריס וואלס: (דקה 15:18)

וולס: למה נשלחה נושאת מטוסים לכיוון חצי האי הקוריאני?

מקמסטר: זה מה שהיה צריך לעשות הלא כן? צפון קוריאה הייתה מעורבת בהתנהגות פרובוקטיבית, זהו משטר שיש לו כיום יכולות גרעיניות. הנשיא טראמפ והנשיא שי הסכימו שזה בלתי אפשרי ובלתי מקובל. ומה שצריך לקרות זה פירוז של חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני. הנשיא ביקש מאיתנו להיות מוכנים ולתת לו את מלוא כל התרחישים האפשריים לניטרול את האיום לעם האמריקאי ולשותפים שלנו באיזור"

זה אם כן מה שנתבקש הגנרל להכין ועליו דנו הנשיאים בפגישתם.

*********

כלכלת צפון קוריאה תלויה ביחסיה עם סין ועם דרום קוריאה כמצורף בטבלה מטה:

שותפות יצוא ויבוא של קוריאה הצפונית, מקור-ויקפדיה

ניתן לראות גם יחסי המאזן המסחרי בין סין לקוריאה הצפונית בטבלה הבאה:

מאזן מסחרי סין – קוריאה הצפונית

רוצה לומר, כי המרכיב הסיני בכלכלתה המקרטעת של צפון קוריאה, בה התמ"ג לנפש עומד על המקום ה – 214 בעולם, בה אנשים ניזונים מכמות מדודה של אורז לנפש, יכולה בהחלטה של הפסקת סחר, להביא למיטוטה הסופי של הכלכלה הצפון קוריאנית בכל תרחיש של הפסקת סחר או עיצומי סחר. בהקשר זה, אם באותו חדר סגור, הצליחו הנשיא ואמריקאני והסיני, לתאם עמדות ל – " לשנות את התנאים במחשבתם של מנהיגי צפון קוריאה" כדברי מזכיר המדינה, הרי שתיאום שכזה יכול אולי להביא בדרך כזו או אחרת, לפירוז הגרעיני של המדינה.

********

ובלי נקודה ישראלית הרי אי אפשר…

צפון קוריאה אומנם רחוקה גאוגרפית ונראת כמי שנמצאת בצד השני של העולם, אבל את נחת זרועה אנו מרגישים היטב באזור…

מייקל היידן, מי שהיה ראש ה – CIA לשעבר, אמר בשנת 2008, בתדרוך לעיתונאים אחרי כנס בג'ורג'טאון על הכור שהופצץ בסוריה כי: "הכור היה דומה בגודלו ובטכנולוגיה שלו לכור הצפון קוריאני ביונגביון", סיפר ראש ה-CIA, למרות שקודם לכן פורסם כי מדובר בכור קטן יותר מזה שמפעילה צפון קוריאה. "אנחנו מעריכים שקצב הייצור בכור הזה יכול היה להיות כמו זה ביונגביון, מה שהיה מספיק לייצור של פצצה אחת או שתיים בשנה", הוסיף.

מעבר לכך, את הידע הגרעיני ואת הטילים מוכרת צפון קוריאה לכל המרבה במחיר והיא גם אחראית לתפוצת הטילים הבליסטיים והרקטות לסוריה, לאיראן ואפילו למצרים. למעשה כל מדינות ערב קנו רקטות וטילים או ידע לייצורם מצפון קוריאה, תמורת לא מעט דולרים. 

*********

האם מתבשל מהלך דיפלומטי או צבאי של אה"ב וסין כנגד צפון קוריאה?

ימים יגידו…

נהנתם? מוזמנים לעשות לדף לייק ולעקוב אחרי דף קצרצרים בפייסבוק

About Post Author

קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

השאר תגובה