מודעות פרסומת
השד הסיני

השד הסיני כבר יצא מהבקבוק

0 0
Read Time:3 Minute, 24 Second

היום הגישה תנועת אומץ לשר התחבורה את דרישתה שממשלת ישראל תחזור בה מהעסקה של מכירת הנמל בחיפה לסינים. בבקשה הם מציינים ובצדק רב את החשש שיש אצל האמריקאים למהלך זה וכותבים: "ארצות הברית, ידידת מדינת ישראל, מתנגדת בחריפות למהלך הסיני בעולם כולו וישראל בפרט. בדיוני ועדות הסנאט האמריקאי, הוצג מידע מדאיג על כוונות ברורות של הסינים להשתמש בנמלים שבשליטתה גם למטרות צבאיות ולריגול".

קיימות גם אזהרות רבות על יכולתם של הסינים למעשה לנצל את מעמדם בנמלים ולבצע פעולות ריגול על תזוזות צבאיות, ציוד, ספינות וחומרים בנמלים ובסביבתם." זאת ואף זאת, עצם העברת הנמל לידים סיניות מייצר בהכרח הפסקת הגעתם של אוניות הצי לעבודות תחזוקה בנמל. בספרי, המפתח להבנת דונאלד ג'יי טראמפ אני מתייחס בהרחבה לנושא זה: "כל מעצמה יודעת עוד משחר ההיסטוריה, שהמפתח לשינוע סחורות, עובר דרך שליטה בנתיבי הסחר הימיים. כדי שזה יקרה, פועלת סין ברכישת חוזים של נמלים בכל רחבי העולם, נמלים אותם היא קונה או חוכרת ממשלות ומפעילה באמצעות חברות בת ממשלתיות, המאפשרות לה לייצא את הסחורה הסינית לכל מקום בעולם בדרך המשי. השתלטות על נמלים באזור אפריקה, אירופה, אסיה, ארה"ב ואפילו הרכישה של נמל חיפה.

הרכישה הזו של הנמל בחיפה, אגב, מעוררת את החשש כי האוניות האמריקאיות יפסיקו לעגון בנמל חיפה, משום שהטיפול בהן תחת הנהלה סינית יוביל לריגול אחרי הצי השישי."

 

אבל לא רק בענייני הנמל עסקינן. בצע סינוור הכסף של הסינים גורם לנו לעשות דברים שעליהם נשלם בעתיד הקרוב והנראה לעין תשלום כבד. בעידן הפוסט "שוטר עולמי" שבמסגרתו ארה"ב נסוגה מתפקיד שלקחה על עצמה בשנת 1944, העלויות של מוצרי מזון הולכות לנסוק לשמיים. אבל קודם כל הקדמה….

לפני שתעברו לקרוא את הניתוח (המתבסס על פיטר זהיאן) למה שלא תקשיבו בעצמכם לפודקסט האחרון בו השתתף השבוע, ושם דיבר על עולם ללא שיטור אמריקאי והמשמעויות לעולם ביום שאחרי…

אז בקצרה ועל קצה המזלג…. בשנת 1944 מזמין רוזוולט את מדינות (שלימים יקראו) המערב לפסגה בעיירה פסטורלית בבריטון-וודס ומציע תוכנית שוחד למדינות כדי שיתייצבו לצד אמריקה, ביום שאחרי המלחמה. רוזוולט הכיר וחשש מהטירוף של סטאלין ולכן ביקש להציע מודל חדש, כזה שלא היה דומה לו בעבר. ממשלת ארה"ב, היחידה ששרדה בשיא כוחה, תעניק לכל דורש את היכולת לשייט באופן חופשי ברחבי הים, כאשר סחורות ושירותים מחליפים ידים ללא כל תשלום "עמלה" עבור שירותים אלה. וככה לראשונה בהיסטוריה, יכל סוחר בלגי לרכוש פולי קקאו באפריקה, להעביר אותם לבלגיה לזיקוק, לשלוח לעיטוף בגרמניה ולמכור אותו בארה"ב (עוד בונוס שהוצע לפתוח שוק אמריקאי) ללא תשלום בגין שירותי הביטחון. בתמורה לכך ביקשו האמריקאים את נאמנותם  של השותפים והתיצבותם לצד שיקרא לימים "המערב". אלא, שבשנים האחרונות קרו שני דברים שחייבו את השינוי של המציאות. הראשון הוא נפילת ברה"מ בשלהי שנות ה – 80, והשני היא מהפכת פצלי השמן (הרחבה פה) שהפכה את ארה"ב לעצמאית אנרגטית ושאיננה נזקקת לקשר מעשי עם העולם החיצוני. המשמעות של זה היא נסיגה הדרגתית מתפקיד השוטר העולמי ועלייה דרמטית של מחירים כתוצאה מאי יציבות, עליית מחירי הביטוח ועוד ועוד…

מה עושה ישראל בהקשר הזה? טוב ששאלתם…

ישראל מכרה לסינים קרקעות בהיקף של מליון דונם בנגב בכדי לגדל אבוקדו, המצטרפים למכירה של תנובה לידים סיניות, שרק לאחרונה שמענו על מחסורים בחמאה בישראל, אבל שפע של חמאה בצפון אמריקה…

סין מעורבת בבניית כמה ממיזמי התשתית הרגישים בישראל. הסינים חופרים מתחת לקריה, בחיפה ובכל מקום שניתן להעברה של תשתיות שלבסוף יכולות והופכות להיות מיועדות לריגול, בדיוק כפי שלמדו האוסטרלים בהקשר זה.

הנשיא טראמפ זועם על מדינת ישראל, מעט מאוד נכתב על הנושא, ובמהלך אפריל 2019, אף הוזהר נתניהו ע"י הנשיא טראמפ. אך לטראמפ, העומד בפני שנת בחירות אין שום עניין ל"פתוח" חזית מול האוונגליסטים ולכן הוא מוכן "לנגב" את הרוק מהפנים ולהבליג. בנתיים. מה יהיה אם טראמפ ייבחר מחדש, ללא חשש ומורא מהבייס האוונגליסטי? ישראל תתחיל אז לשלם ולפרוע את השטרות במזומן על מעשיה המטופשים וזה רק בטווח המיידי והנראה לעין. מה עם הנזקים ארוכי הטווח שתוארו פה בהרחבה, ובכלל זה הביטחון התזונתי של תושבי מדינת ישראל, לזה נוכל להתייחס (ובצער רב) רק בשנים הבאות….

המחבר קובי ברדה הוא ראש "תוכנית גל" בשערי מדע ומשפט ומומחה לפוליטיקה אמריקאית. מחבר הספר: "המפתח להבנת דונאלד ג'יי טראמפ".

נהנתם? מוזמנים לעשות לדף לייק ולעקוב אחרי דף קצרצרים בפייסבוק, בטלגרם ובטויטר.

 

About Post Author

קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

השאר תגובה