מודעות פרסומת
כנס איפאק, יוצרת - Lorie Shaull , אתר - FLICKR

על Pro-Israel America, הדרך שבה תתמודד איפא"ק עם ההקטבה הפרוגרסיבית של המצביעים הדמוקרטים

0 0
Read Time:3 Minute, 43 Second

העיתון HUFFPOST חושף היום את התוכנית החדשה של איפא"ק, השדולה ליחסי הידידות ישראל-ארה"ב להתמודדות עם ההקטבה הפרוגרסיבית בצד של המפלגה הדמוקרטית. לפני למעלה משנתיים, בבלוג זה, כתבתי על ההקצנה במפלגה הדמוקרטית, אך לצערי, לא הצלחתי לחזות את היקף התופעה…

מאז ינואר 2019, שעה שהושבע הקונגרס ה – 116, שום דבר הקשור בתמיכה הדו-מפלגתית בישראל, אינו כשהיה. חברי קונגרס וסנטורים, מתרחקים מכל דבר הקשור לישראל כמו ממגיפה, בין היתר בגלל הזיהוי הכמעט מוחלט של ישראל עם הנשיא טראמפ.

מדינת ישראל, איננה נתפסת עוד כגורם מאחד בין המפלגות, אלא גורם מפלג. קיימות סיבות רבות לכך ובהם ניתן להזכיר את התמיכה האקטיבית של נתניהו בבחירות 2012 כנגד אובמה ובפעולות אחרות הקשורות לניתוק ישראלי מהמפלגה הדמוקרטית. המאבק למען קידום עקרונות ה – BDS בקמפוסים ובאקדמיה היא פקטור חשוב שמחלחל מחוץ למגדל השן. אולי אבל התופעה החשובה ביותר בקונגרס הזה, הוא הצורך להתעמת עם חבורה של שונאות ישראל פתלוגיות. הכניסה של חברי קונגרס בעלי דעות אנטישמיות מובהקות, כמו אילין עומר (Ilan Omar) נציגת המחוז החמישי של מיניסוטה, הטענת שאיפא"ק שולטת בעולם ועושה זאת באמצעות "בנג'ימינים" (הכוונה לשטרות 100$ ק.ב)

הנשיא מתייחס לציטוט אנטישמי של עומר

אליה מצטרפת, חברתה מהמחוז ה – 13 של מישגן, האמריקנית ממוצא פלסטיני,  ראשידה טליב, שפועלת בגזרה של ה – BDS נגד החקיקה שמקדמת איפא"ק בקונגרס.

מעבר לכך, הגברת מארגנת סיורי הכרה והבנה של מצוקת הפלסטינים ביו"ש, וקראה "להדיח את דופק האמהות", הוא הנשיא טראמפ, לטענתה, באוזני בנה.

אבל אולי הדמות הבעייתית ביותר, היא חברת הקונגרס המייצגת את קווינס, אלכסנדרה אוקסיו-קורטז, הידועה יותר בכינוייה AOC, שבלוג זה, היה הראשון בעברית, עוד ביום ניצחונה בפריימריז הדמוקרטים, לזהות את הסכנה.

בגלל הפרופיל התקשורתי הגבוה שלה, ובגלל העובדה שהיו"ר של המפלגה הדמוקרטית פרז מכנה אותה: "ההנהגה העתידית של המפלגה הדמוקרטית" (את מי שטוענת כי הישראלים ביצעו טבח ב-"אדמה הכבושה של עזה" ומצדיקה את ה – BDS), יש סיבות לדאגה…

אם כן, כפי שניתן לראות, איפא"ק נאלצת להתמודד עם מכשול קשה של מפלגה שאיננה פועלת כבעבר לטובת קידום הקשר בין ישראל לארה"ב. זאת ועוד, לצד איפא"ק הוקמו שתי שדולות נוספות, שבניגוד לאיפא"ק מגייסות כספים, או מה שנקרא באנגלית: 

(PAC ( POLITICAL ACTION COMMITTEE, שהוא הגוף שליו מעבירים את התרומות בכדי לתמוך במתמודדים.

שדולה אחת ששמה RJC, מעבירה כסף למועמדים רפובליקנים, ואילו השדולה הליברלית פרוגרסיבית הנקראת J-STREET, אוספת כספי מימון למועמדים דמוקרטים התומכים בערכים פרוגרסיבים, שלא תמיד בהכרח מקדמים את האינטרסים של הברית בין המדינות, כפי שיהיה מי שיגיד. עד כה, איפא"ק הקפידה הקפדה יתרה שלא לעשות איסוף כספים בצורה גלויה. כמובן שתמיכה ציבורית וקבלת תעודת הכשר של איפא"ק, הייתה מפתח זהב לתורמים באשר הם תורמים, אבל מהלך אקטיבי, מהותי של איסוף כסף (ובניגוד לטענות מעולם הפוליטי והאקדמיה) לא בוצעו בפועל.

כל זאת בדרכו להשתנות עפ"י החשיפה של עיתון האף-פוסט כאמור. עפ"י מה שנכתב שם, הדרך של השדולה להתמודד עם נטישתם של הדמוקרטים את העניין של יחסי ישראל-ארה"ב , היא "לדחוף ידים לבוץ" ולפעול (כפי שמציין העיתון) באמצעות יחידת בת חדשה ששמה יהיה: Pro-Israel America, המקווה לגיוס 10,000 מיקרו תרומות בגובה ממוצע של 200$ התרומה, או בסך הכל כ-2 מליון דולר, שינותבו ע"י הארגון לחברי קונגרס והמעומדים לקונגרס, המאמינים בברית החשובה של ישראל-ארה"ב בצד הדמוקרטי של המפה. בראשות הארגון החדש יעמוד ג'ף מנדלסון (Jeff Mendelsohn), בכיר לשעבר בארגון איפא"ק. הארגון שצריך להתמודד עם ירידה בעניין של המצביעים הדמוקרטים בישראל, כפי שבא לידי ביטוי בסקרים ובמחקרים בנושא, יוצא למערכה לעצירת הסחף והשחיקה בחשיבות של ישראל בעיני המצביע הדמוקרט "החדש". המצביע הדמוקרט החדש/צעיר הוא יותר פרוגרסיבי, יותר סוציאליסט, יותר בעד גבולות חופשיים, בעד אג'נדה ירוקה וגבולות חופשיים. ישראל נתפסת בקרב הקהל הזה כמדינה קולוניאליסטית, המעוולת את זכויות המיעוט הפלסטיני, ומזוהה עם טראמפ יותר מכל מדינה אחרת בעולם, וככזו כמו טראמפ, איננה מהווה מופת עוד, אלא אבן ריחיים…

השינוי שאיפא"ק מנסה לעשות הוא בבחינת רעידת אדמה אירגונית, לארגון ששומר על אותם קודי הפעלה של הארגון מאז שהוקם בשנת 1957 ע"י סי. קנן (עליו ניתן לקרוא בתקציר התזה שהגשתי פה) העקרונות נשמרים בקפידה ושומרים על רוח הזמן. כנראה שהמציאות הנוכחית, מחייבת את איפא"ק לעשות "חישוב מסלול מחדש" ובכך לנסות ולקדם מאמץ כן ואמיתי, לאחוז את השור בקרניו, ולהתמודד עם הסיטואציה הקשה והמשמעויות שלה שאנו כחברה בישראל, עוד לא מתחילים בכלל להבין….

*הכותב חוקר את ההיסטוריה של איפא"ק.

נהנתם? מוזמנים לעשות לדף לייק ולעקוב אחרי דף קצרצרים בפייסבוק, בטלגרם ובטויטר

About Post Author

קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

השאר תגובה