מודעות פרסומת
אונגלים צעירים ושאלת ישראל, יוצר - Paul M. Walsh, מקור - ויקפדיה

ישראל והאוונגליסטים האמריקאים: האם הדור הצעיר בקרב הנוצרים מפנה את גבו למדינת היהודים??

0 0
Read Time:1 Minute, 46 Second

מאת: זיו גולדפישר

במשך העשורים האחרונים, נחשבו הנוצרים האוונגליסטים למעוז התמיכה בישראל. מנהיגים נוצרים כמו ג'ון הייגי, ג'רי פאלוול ופט רוברטסון הביעו תמיכה חד משמעית ולא מסויגת בישראל ובעם היהודי. ומכיוון שהאוונגליסטים הם הקבוצה הדתית הגדולה ביותר בארה"ב – כרבע מכלל האוכלוסיה – התמיכה בישראל קיבלה משמעות פוליטית, שאת הביטוי הדרמטי ביותר שלה קיבלנו עם החלטתו של הנשיא טראמפ, שנבחר בקולות האוונגליסטים, להכיר בירושלים כבירת ישראל.

"אין לישראל ידידים טובים יותר מהנוצרים האוונגליסטים", כך נוהג נתניהו, אחד מהמנהיגים המקורבים ביותר לנוצרים האמריקאים, לומר.

אבל סקר שנערך על ידי מכון המחקר הנוצרי Lifeway research בהזמנת Chosen People Ministries – ארגון משיחי-ציוני, ופורסם בשבוע שעבר, מגלה עובדה מרה: התמיכה בישראל בקרב בני דור ה-Y של אוונגליסטים (בני 18-34) יורדת בצורה דרמטית בהשוואה לתמיכה של הוריהם: 77 אחוזים מבני ה-65 ומעלה הביעו תמיכה בישראל. בדור הצעיר, בני 18-34, שיעור התמיכה עומד על 58 אחוזים.

מה הסיבה לירידה בתמיכה בישראל?

את הסיבה לכך ניתן לתלות באימוץ גישות ליברליות ופרוגרסיביות בקרב הצעירים האוונגליסטים. סקר שערך מכון Pew גילה כי הצעירים האוונגליסטים (ילידי 1981-1996) מקבלים קבלה רבה יותר לזכויות גייז בהשוואה להוריהם: 45 אחוזים מהצעירים תמכו בנישואים חד מיניים בהשוואה ל-23 אחוזים בקרב המאמינים המבוגרים יותר. 51 אחוזים מהצעירים קיבלו הומוסקסואליות כלגיטימית, לעומת 32 אחוזים מהמבוגרים.
עניין נוסף שחייבים לזכור הוא שהדת מאבדת מכוחה בארה"ב. סקר שערך מכון Pew מגלה כי האוונגליסטים הם אמנם עדיין הקבוצה הדתית הגדולה ביותר בארה"ב (25.4%), אך מספר המאמינים אינו עולה. למעלה, בין 2007 ל-2014 מספרם לא עלה. מנגד, הקבוצה הדתית שזכתה לצמיחה בשיעור הגבוה ביותר הם חסרי הדת (אתיאיסטים, אגנוסטים, לא משויכים), שעלו מ-16.1% ל-22.8% והפכו לקבוצה הדתית השנייה בגודלה תוך שהם מזנבים באוונגליסטים.

האם מדובר בתופעה חולפת – או שאנחנו עדים כעת למפנה ביחס האוונגליסטים בארה"ב לישראל?

קשה לדעת. מצד אחד, עדיין רוב מוחלט בקרב האוונגליסטים תומך בישראל – 66 אחוזי תמיכה. מצד שני, אסור לשכוח שהתמיכה הנוצרית בישראל היא תופעה שהחלה כתנועת המונים רק משנות השבעים, כביטוי להתעוררות הרוחנית של שנות הששים – וכמו כל אופנה, גם היא יכולה להשתנות.

נהנתם? מוזמנים לעשות לדף לייק ולעקוב אחרי דף קצרצרים בפייסבוק

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About זיו גולדפישר

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

השאר תגובה