מודעות פרסומת
מזרח תיכון,יוצר - 3dman_eu,אתר - PIXABAY.COM

התוכנית לייצוב המזרח התיכון של הממשל האמריקאי

0 0
Read Time:3 Minute, 46 Second

מאת: אלעד רזניק

בעולם הסוני נשמו לרווחה עם הופעת הסימנים המעידים על איחוי הקרע בין ערב-הסעודית למצרים.
===
הצדדים עובדים על פגישה עתידית בין המלך סאלמן ונשיא מצריים א-סיסי ומספר בכירים סעודים נמצאים בקהיר על מנת לסכם את מספר הנושאים שעוד נשאר לסכם.
===
הנשיא המצרי והמלך הסעודי נפגשו בשולי כינוס הליגה הערבית בירדן.
===
חצי שנה לאחר שהוקפאו חידשה ערב הסעודית חידשה את משלוחי הנפט המוזלים למצרים.
===
מאמצי התיווך העיראקים בין ריאד לטהרן לא מתקדמים יפה ומעבר להצהרות ריקות כרגע הם נראים חסרי ממשות. 
===
הדי התקיפה האמריקאית בסוריה נשמעו היטב בטהרן.
===
בתגובה לתקיפה סביר להניח שהאיראנים יפעלו בדו-פרצופיות הרגילה הכוללת את הגברת מאמצי השלום כלפי מדינות המפרץ תוך הגברת מאמצי הבחישה באותן מדינות. 
===
החלק השני של התגובה האיראנית יוקדש למיצובה של איראן כגורם שיש להתחשב בו, הדבר יושג על ידי הקשחת הקו ההצהרתי האיראני הן בסוגיות אזוריות והן בסוגיות בהן מעורבות ארה"ב.
===
ארה"ב, הגדירה בבירור את סדר העדיפויות שלה במזרח התיכון. שגרירת וושינגטון באו"ם, ניקי היילי, אמרה לפני כמה ימים כי סדר העדיפויות בסדר הנכון הוא: הבסתו של אירגון דאע"ש בסוריה, הסרת הנשיא אסד וסילוק ההשפעה האיראנית בסוריה.
===
באם יקרו הדברים הרי שמדובר על תחילתו של שינוי כיוון אזורי. עושה רושם שההפלגה האיראנית חסרת המעצורים לעבר אופק שיעי דומיננטי תוך כדי עצימת עיניים אמריקאית – הסתיימה.

הפרויקט של טראמפ לייצוב המזרח התיכון נראה מקיף.
===
בקרב החוגים הדיפלומטים זה זה סוד גלוי, שבוושינגטון מתכננים וועידת שלום נוספת אליה יוזמנו מנהיגים ערביים שונים וראש ממשלת ישראל. במסגרת הוועידה תנסה וושינגטון לגרום לצדדים למצוא פתרון לסוגיה הפלשתינית. אם תצליח הוועידה להביא להסכם , בוושינגטון צופים שהוא יביא לשיפור מערכות היחסים בכלל רחבי המזרח התיכון.
===
האופוזיציה הישראלית לתוכנית המוצעת התחילה לחמם מנועים ונפתלי בנט כבר כתב סטטוס בו הוא מבטיח התנגדות למהלכים הצפויים.
===
ברור לכל העוסקים בנושא, שהעולם הערבי איננו מתכוון לכפות פיתרון על הפלסט', ללא הסכמה פלסט' וללא תמיכה פלסט' לא יהיה הסכם. הסכם עם הפלסט' יוביל להסכם שלום אזורי.
===
למרות שאין לזלזל בנחיצותו של שלום ערבי-ישראלי רצוי לזכור שהדרך אליו תהיה קשה למדי. הרחוב הערבי חי מזה עשרות שנים תחת שיח פוליטי שהציג את ישראל כאויב נצחי, שתפס את האדמה הפלשתינית בכוח והעיף את הפלסטינים מבתיהם.
===
ההתעוררות הדתית שהחלה בשנות השבעים תפסה את מקומה של הפאן ערביות של שנות החמישים והשישים, ודאגה לשמירה על גובה להבות העוינות כלפי מדינת ישראל. זה לא יהיה טרוויאלי להגיד לערבים בוקר אחד שיש עכשיו שלום עם מדינה שהם תופסים כאויב כל חייהם.
===
הג'יהאדיסטים מכל הסוגים יראו בוועידה הזדמנות לתקוף את הלגיטימיות של המוסדות הפוליטיים הערביים במדינות שהצליחו לשרוד אך בקושי את עוצמות האביב הערבי (גם בישראל אגב), ההליך עשוי להיות מסוכן ולהוביל לחוסר יציבות זמני שיגבר בהשראת והשפעת איראן, שקרוב לוודאי תשתמש בהסכם על מנת להגביר את מאבקה לפרוק המשטרים במדינות הסוניות.
===
רמת הסיכון תלויה במספר גורמים, שהראשון בהם הוא העמדה הפלסטינית.
===
יחד עם זאת אסור לשכוח שהאיום המיידי על יציבות האזור כרגע הוא שאיפותיה של איראן להרחיב את נוכחותה מערבה לגבולותיה. השני הוא קיצוניות וטרור. שניהם, מחוברים זה לזה ואינם קשורים לישראל.

===
המיקוד והקשב האמריקאים חייבים להיות מופנים להתמודדות עם איראן והדרך העדיפה היא ע"י שכנוע האיראנים עצמם בעזרת שימוש בשלל אמצעים (מדינים, כלכלים וצבאיים) שמדיניות יצוא המהפכה האיראנית איננה משרתת את טובת המשטר בטהרן והדבר עלול להיתקל במספר קשיים:
===
איראן סביר להניח תנסה להדק את קשריה עם רוסיה. פרוק הברית הרוסית איראנית היא אבן הראשה של התוכנית לייצוב האזור. אם ייכשל ממשל טראמפ בניסיונותיו הדבר יוביל להתנגשות צבאית במזרח התיכון ואולי אף מעבר לו.
===
מדיניות יצוא המהפכה איננה אסטרטגיה איראנית – היא מהות קיום המשטר וחלק אינטגראלי מתפיסת העולם האיראנית. על מנת לשנות את האסטרטגיה האיראנית צריך לעודד את שינוי מאזן הכוח הפוליטי בתוך איראן, מה שיוביל לשינוי המדיניות.
===
האמצעי היעיל ביותר לשינוי המדיניות האיראנית עוברת דרך בלימת תוכניות ההתפשטות של משמרות המהפכה. לכך תהיה השפעה מהותית על מאזן הכוח הפוליטי בטהרן.
===
תוכנית כזו דורשת מחויבות ארוכת טווח של ארה"ב לייצוב האזור ומתן סיוע נרחב לגופים אזוריים באזורי הסכסוך (תימן, סוריה, לוב, עיראק) שמוכנים להוביל את המאמץ הזה (לדוגמה ה SDF בסוריה )
===
התמודדות עם משהו"מ דורשת בחינה מתמדת של היעדים ואמצעי מימושם, המטרה העיקרית חייבת לעמוד מול עיני המתכננים והמטרה איננה תקיפת איראן, אלא הפסקת מאמצי ההתפשטות האיראנים באזור.
===
הפיתרון לכלל בעיות האזור הוא דיפלומטי, דלתה של הדיפלומטיה האמריקאית חייבת להישאר פתוחה גם בעבור האיראנים.
===
התקיפה האמריקאית בסוריה יחד עם ההצהרות מוושינגטון הם התחלה טובה.
===
אם משמרות המהפכה יאבדו את אחיזתם בסוריה ובעיראק הם יהפכו לנטל על הכנסות המדינה האיראנית ויסבלו מכה קשה בדעת הקהל האיראנית דבר שיוביל בסופו של דבר לשינוי המדיניות האיראנית.

נהנתם? מוזמנים לעשות לדף לייק ולעקוב אחרי דף קצרצרים בפייסבוק

About Post Author

קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

השאר תגובה