מודעות פרסומת

אז מי הארנק מאחורי הפעילות של השמאל ה-"פרוגרסיבי" בארה"ב?

0 0
Read Time:4 Minute, 45 Second

כתבתי בעבר על הפעילות המאורגנת נגד טראמפ בהקשר של צעדת הנשים והמדריך האזרחי להתנגדות לאג'נדה של טראמפ. הפעילות המתוזמנת והמתוזמרת הזאת מחייבת ארנק עמוק במיוחד. אז מאיפה הכסף?

*******

פוקס ניוז מפרסם אתמול (8.3.17) תחקיר כי ג'ורג סורוס תרם כ- 246 מליון דולר ל- 100 קבוצות (מתוך 554) שעומדות מאחורי מחאת  "יום ללא נשים" ("Day Without a Woman") שצוין ברחבי ארה"ב ביום רביעי, ה – 7.3.17, באמצעות הקרן הפילנטרופית שלו – "חברה פתוחה" (Open Society Foundations).

ההפגנות היו לכל אורכה ורוחבה של ארה"ב, אך ההפגנה המרכזית הייתה מול מגדלי טראמפ בניו יורק.

************

אז מי אתה ג'ורג סורוס? (מלוא ביוגרפיה ניתן למצוא בויקפדיה)

ג'ורג' סורוס נולד בבודפשט, הונגריה, ב-12 באוגוסט 1930 בשם ג'רג' שוורץ (בהונגרית: Schwartz György), למשפחה יהודית מעורה בחברה ורחוקה מהדת. אביו היה עורך דין במקצועו שנפל בשבי במהלך שירותו במלחמת העולם הראשונה, ונמלט חזרה מרוסיה למשפחתו בבודפשט.  בשנת 1936 שינה אביו את שם משפחתו משוורץ ("שחור" בגרמנית) לשורוש ("יורש" בהונגרית), עקב התחזקות האנטישמיות ועלייתן של תנועות פשיסטיות. כנער בן 14 שרד סורוס בבודפשט את שואת יהדות הונגריה. בין היתר התחזה לבן מאומץ של פקיד במשרד החקלאות ההונגרי שעסק בהחרמת רכוש יהודי.

בשנת 1947 היגר לאנגליה ולמד בבית הספר לכלכלה של לונדון שם סיים תואר ראשון ושני בפילוסופיה בשנת 1954 . הוא הושפע רבות מהפילוסוף קרל פופר, שהיה אחד ממוריו, ומרעיון החברה הפתוחה אותו קידם. בתום לימודיו החל לעבוד כפקיד בבנק "סינגר ופרידלנדר", ובהמשך עבר למחלקת הארביטראז'. בהמלצת חבר לעבודה עבר בשנת 1956 לניו יורק, שם עבד בחברת הברוקרים F.M. Mayer והתמחה במניות אירופיות, שעוררו עניין בארצות הברית עם ראשיתו של התהליך שהסתיים לימים בהקמת האיחוד האירופי. בשנת 1959 עבר לעבוד בחברת Wertheim & Co., כאנליסט לניירות ערך אירופיים.סורוס עשה את הונו ממסחר במטבע חוץ. הוא רכש מטבעות שלדעתו עמדו בפני ייסוף, ומכר מטבעות שלדעתו עמדו בפני פיחות.

סורוס נחשב לפרו-פלסטיני וליברל התומך במטרות ארגוני שמאל. בשנת 2003 הביע סורוס עמדה שלפיה מדיניותן של מדינת ישראל ושל ארצות הברית וכן עושרם של יהודים מחזקים מגמות אנטישמיות. בעקבות הדברים כתב במאמר שהאנטישמיות קדמה למדינת ישראל, ושמדיניות מדינת ישראל אינה אחראית לאנטישמיות, אולם הגישה כלפי מדינת ישראל מושפעת מהמדיניות שלה.
בשולים של ההיבט הישראלי  נציין  כי  סורס תרם לארגון אעלאם שהאשים את ישראל בטיהור אתני ולארגון "המשרד הערבי האזורי" התומך ב-BDS ומסייע בהפעלת לחץ בינלאומי על מדינת ישראל.

ג'ורג' סורס,מקור – ויקפדיה

***********

סורוס הקים רשת קרנות בשם "קרנות החברה הפתוחה". כיום, הקרנות מממנות ותומכות במגוון רב של יוזמות ברחבי העולם כדי "לקדם צדק, חינוך, בריאות הציבור, פיתוח עסקי ותקשורת חופשית" , אולם כאמור בהקשר מאמר זה , נתמקד ברתימת הקרן להחלפת משטרו של טראמפ.

**********

עפ"י פרסומים ברשת, סורס תמך בפרובוקרים מקצועיים שתפקידם היה להרוס את ישיבות המועצה כמפורט  במסמך המרתק שנקרא:  Indivisible: A practical guide for Resistant the Trump Agenda. יתרה מזאת, עדות (אנונימית) של פעיל -אקטיביסט שפורסמה באתר SHADOWPROOF שופכת אור (בשפה ציורית משהו) על התמורה שקיבל כפרובקטור:"

That motherfucker promised to pay me $2,000/week and give me health insurance. He promised to set up a retirement account. He even promised to give me a sizable bonus at the end of the year. But after the inauguration, when it was time to be paid, no check came in the mail.

**********

רבים שמעו על המהומות בקמפוס של האוניברסיטה האולטרא-שמאלנית, ברקלי שבקליפורניה בעקבות הזמנתו של הבלוגר השמרן הבריטי, מיילו ינופולוס (Milo Yiannopoulos) .

אחת מהקבוצות שארגנו את המחאה נקראת רפיוז-פאשיזם ( Refuse Fascism-התנגדות לפשיזם) פרסמה יום לאחר ההתפרעויות גילוי דעת  בו היא מסבירה את עמדתה להתפרעויות נגד מי שהם מכנים – " Fascist-In-Chief Trump" שמונה את 3 הסיבות להצדקת האירועים ומסיימת בהצהרה:

For all these reasons what happened at UC Berkeley is part of the kind of broad, powerful and meaningful protest which needs to continue on an unprecedented scale to OUST this regime from power. These protests should be supported and defended by all those who value critical thought, the ability to pursue and debate what is actually true, science and scientific thinking, the space to dissent – and all who oppose this whole fascist direction and reordering of the world with its unparalleled threats to all humanity and the planet itself.

הארגון הזה מומן ב- 50,000$ ע"י קרנות השייכות לסורס, כפי שניתן לראות את שביל הכסף באמצעות התרומה בין היתר שהוצהרה במסמכי המס של הארגון AFGJ או בשמו המלא – (הארגון לצדק עולמי – Alliance for Global Justice) , שגם הוא נתמך ב- 50,000$, ע"י קרן Tides Foundation שהוקמה ע"י ג'ורג' סורס.

***********

עוד דוגמא למתודולוגיה של משפך הכסף עד לרמת הפעיל בשטח?

1. קרן "החברה הפתוחה" של סורס תומכת בארגון ברמת השטח. במקרה המתואר Washington Community Action Network בסכום של – 50,000$ ( קישור להודעה לעיתונות)

הודעה לעיתונות של חברה הפתוחה

 

2. הקרן מפעילה הפגנות המוניות נגד משטר טראמפ (לדוגמא בהקשר האובמה-קייר)

אתר אינטרנט של WCA

3. הקרן  WCA מפרסמת מודעה  בלוח דרושים של קרייגליסט בבקשה לגיוס "מארגנים במשרה מלאה להלחם באג'ינדה של טראמפ" – ( Fight the Trump Agenda! We're hiring Full-Time Organizers) – השכר החל מ – 15$ לשעה וכולל הטבות ( אם מי מהקוראים מעוניין במשרה, יש לפנות לנתן…).

מודעת דרושים – קרייגסליסט

*********

בשבועות לאחר ניצחונו של טראמפ, הפסיד סורוס כמליארד דולר עפ"י הוול-סטריט ג'ורנל כתוצאה מניצחונו של טראמפ.

*********  

כאמור, סורוס עשה את עיקר הונו מהימור בעד או נגד מטבע. האם יכול להיות שיש כאן נקודת מפגש מרתקת בין אידיאולוגיה לכסף, או אם תרצו שילוב בין ביזניס לפלז'ר ?

 

את זה אני משאיר לקוראים להחליט בעצמם….

להצטרפות לדף הפיסבוק של קצרצרים יש ללחוץ פה

About Post Author

קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

השאר תגובה