מודעות פרסומת
סוף עידן הדינוזאורים, יוצר - AzDude, אתר - PIXABAY.COM

על גסיסתו של הדינוזאור התקשורתי

1 0
Read Time:5 Minute, 17 Second

שוק התקשורת העולמי בקריסה. אולי הדינוזאור הזה עוד לא יודע שהשנים בהם השפיע, כיוון, המליך מלכים, רומם אותם ואח"כ נפטר מהם באותה המהירות, נכנס לישורת האחרונה של חייו.

למה? איך? הכל בטור הבא…

*****************

בשנים האחרונות אנו מסתכלים בהשתאות על קריסת עולם התקשורת שהיה מוכר לנו מאז המצאת העיתונות עם הדפסת העיתון הראשון בשנת 1809. תמורות רבות חלו בעולם התקשורת לאורך השנים, אך אף אחד מהם לא היה כמו זה העובר בשנים האחרונות. לאורך השנים, שינה הגוף הזה שנקרא "תקשורת המונים" את פניו. בתחילה היה זה עם הצטרפות הרדיו, לאחר מכן הטלוויזיה ולבסוף האינטרנט.

**********

העיקרון אבל היה תמיד אותו עיקרון.

כלי תקשורת היה "גוף מתווך" שמופעל ע"י קבוצה של אנשים, על מנת להעביר את המסר הנרכש על יד בעלי האינטרס: פוליטיקאים, מדינאים וכולי'  להמונים. העברת המסר בוצעה תמיד בצורה חד צדדית מנושאי המסר לציבור ההמונים ללא אינטראקציה כלשהי (זולת קריאה או צפייה) של הקורא וללא שניתנה לו יכולת תגובה אינטאראקטיבית . למעשה, מדובר במעבר חד סטרי של אינפורמציה מלמעלה ( המערכת החוקרת כלפי מעלה או המערכת שמעבירה מסרים להמונים כלפי מטה) באמצעות המתווכים של התעשייה (עיתונאים,דוברים,יחצ"נים).

**********

אולם דומה שאף אחת מאותם פלטפורמות שנבנו במשך שנים, ובמקומות רבים כ"כ בעולם, לא ניגפו בפני המהפכה של הרשתות החברתיות, שהראשונה והחשובה ביותר שבהם היא פייסבוק.

*********

פייסבוק הצליחה לפעול בכמה מימדים בכדי להשתלט על השוק ושוויה המוערך לפברואר 2016, עמד על 328 ביליון דולר (לשם השוואה תקציב ישראל לשנת 2017 יעמוד על 360 ביליון שקל, כרבע משווי הערכה של פייסבוק). אז איך הם עשו את זה תוך 12 שנים? לפני שתמשיכו בקריאת הפוסט הזה, אתם לא יכולים שלא לקרוא את המאמר המשובח " Facebook is eating the world" מתוך ה –  Columbia Journalism review.

************

מימד התוכן:

פייסבוק מאפשרת לכל אדם, קבוצה, מטרה או חברה להקים עמוד תוכן בחינם. היכולת של הפיכת הפריטים ל"כתבים" שמציפים בזמן אמת תוכן וללא תשלום שכר עבורו (חוסך עליות החזקת מערכת), היכולת בגיוון של החומרים שנצרכים ("מערכת" של מליונים) והיכולת לשתף אותם בצורות שונות (טקסט, וידאו, תמונות, צ'ט) הביאה לכך שכ-1.79 מליארד משתמשים ברשת הזאת, יותר גדולה מכל תפוצה שהייתה אי פעם בהיסטוריה של צריכת תוכן.

מימד המפרסמים:

פייסבוק מאפשרת למפרסמים להגיע לכל משתמש עפ"י הנחיות מדויקות, מהרמה הבסיסית של מגדר, מצב משפחתי וגיל ועד תחומי עניין או חיפושים אחרונים שערך הגולש ובכך למקד את קהל המטרה. זאת ועוד, בניגוד למודל הוותיק שתמך אך ורק בנתוני בסיס (רייטינג במשחקי כדורגל לפרסומת של בירה או כמות מכירה של מגזיני לאשה למודעה על מוצרי הגיינה נשיים) כמקדם מכירה, בפייסבוק אין חשיבות למודל זה וזאת משום שהתשלום מתבצע רק בהתאם לחשיפה הרלוונטית שאופינה כאמור. פועל יוצא נוסף הוא החיסכון בסעיף ההוצאות של משרד פרסום שערך סקרי שוק, כדי לבחור את המקום בו נרצה לפרסם.

בשולי הדברים נציין, כי היעילות והפשטות של פרסום בפייסבוק, והיכולת לחתוך את הצורך בשימוש במשאבים של משרד פרסום כפי שהיה בעבר, מאפשר להרבה יותר מפרסמים קטנים לפרסם את העסק שלהם, ובכך למעשה להעצים את גודלה של פייסבוק.

מימד הזמינות:

פייסבוק הולך איתנו בכיס במסגרת האפליקציה הסלולרית. הוא כל הזמן מחדש (בגלל כמות המשתתפים) ולכן אין צורך לחכות לעיתון הבוקר, או מהדורת החדשות בשעה 20:00.

הוא לא מלכלך את האצבעות (כמו עיתון למשל) והוא מאפשר להגיב על דברים שאהבתי/כעסתי/חייכתי (ולא לשלוח מכתב "כותבים למערכת" או לנסות לתפוס את המרכזייה של הרדיו). הקפיצה הנחשולית קדימה, התחילה עם מעבר לדור השלישי בסלולר, והיכולת לגלוש במהירות ולצפות בתכנים במכשיר שגודלו הממוצע 5 אינץ'ההשתלטות הטוטאלית הזאת של פייסבוק  על שוק הפרסום מקטינה מאוד את "השלולית" בה פועלים כל השחקנים של התקשורת "הישנה" (ואני מכליל בתוכה גם אתרי חדשות אינטרנטים שסובלים מירידה חדה בפרסום כתוצאה מתופעת "עיוורון באנרים") ולכן מחייבת מלחמה קשה יותר על משאבים הולכים ומתכלים של תקציבי פרסום.

ירידה בהיקף הפרסום, מכון PEW

********

מימד הטכנולוגיה

התפתחות הטכנולוגיה הצליחה להביא ליצירה של כלים אוטומטים לכתיבת מאמרים ברמה גבוהה במיוחד. היום כבר יש תוכן שכל כולו מבוסס AI (בינה מלאכותית) שמפותחת ממש פה, עם חברת ארטיקולו הישראלית, שבונה באמצעות האלגוריתם שלהם  מאמרים מקצועיים למדי מתוך אוסף מאמרים הקיימים ברשת. זה כ"כ מציאותי וממש פה, שאפילו העיתון הגדול והחשוב, וושינגטון פוסט, "שכר" את שירותו של הבוט לכתיבת מאמרים ומפרסם אותם במסגרת המהדורה המקוונת שלו.

*******

התופעה רק תואץ עם הכניסה האינטנסיבית של פייסבוק אינסטנט ארטיקלס שנותנות צינור חמצן זמני בדמות חלוקת רווחים, עד הרגע שצוקרברג יחליט לשנות את מודל התמלוגים בעוד כמה שנים וזה יהיה הסוף של העיתונות על גווניה השונים. לדוגמא השנה שוק העיתונות הישראלי  איבד 100 מליון ש"ח  וכל זה לפני שמדברים על פער הדורות..
********

ילדים של היום לא מסוגלים להבין איך "הזקנים" בכלל צורכים עיתונים. שימו לב להבדל הבין דורי בטבלה הבאה של מכון PEW:

הבדלי דורות,מקור – מכון PEW

למה זה מביא? שימו לב לירידה בתפוצה של עיתונים בקנדה בטבלה שפרסם אתר האינטרנט thestar  הקנדי, שמתאר על נטישת 1/3 מכמות העיתונאים בקנדה בתוך 6 שנים (!!!). 

תחזית קניית עיתונים,מקור – סטאר קנדה


*********
אז מה יהיה? 
האם סוף העיתונות יהיה גם סוף התוכן?

התוכן לא יעלם כי התוכן הוא המלך.

התוכן כן ישתנה כדי להתאים את עצמו ל-"דור הרטליין" ויעבור לפורמט של וידיאו. מחקר של ענקית הטכנולוגיה – סיסקו , צופה כי עד 2019, כ- 80% מתעבורה ברשת תהיה קטעי וידיאו. אבל התעשייה, היא תשתנה – היא כבר כאמור  משתנה, עד ההכחדה הבלתי נמנעת במודל שהכרנו במהלך חיינו.

********
הצפי של התעשייה יהיה לענף קטן, רזה בהפעלה מינימלית בפורמט של בלוגרים.

********

דוגמא לבלוגר שמשפיע ומתפקד כמערכת חדשות הוא הבלוגר הבריטי Paul Joseph Watson שמחזיק מעל 820,000 מנויים ועד כה נחשפו לפרסומיו מעל 175 מליון (!!!) צפיות. תוכלו להתרשם ממנו בוידיאו לדוגמא שעשה מיד לאחר שטראמפ "נשחט" בתקשורת המסורתית בהקשר להתבטאות שלו בעניין שבדיה:

 

הבלוגרים, שהם "מערכת" של איש אחד (או מספר מצומצם מאוד של אנשים), ישתלטו על הוואקום וינהלו את תפקיד המערכת החדשותית.
דוגמאות וניצנים לכך ניתן למצוא בדמות העבודה המעולה של טל שניידר , העיתונאית העצמאית והבלוגריסטית, שמפעילה מודל תשלום לקבוצת פרימיום בקבוצת הווצאפ שלה, או ד"ר גיא בכור, שהפרשנות שלו באתרו GPLANET, פועל במודל של מנוי בתשלום לרוב הטקסטים והפרשנויות שלו באתר.

ויש עוד הרבה דוגמאות בארץ ובעולם….
**********
המשמעות היא ביטול  (עד הכחדה בחלק מהמקצועות המצורפים) שעטפו את תחום התקשורת ובכלל זה  פרסום, עיתונות ויחצ"נות. מהשליח שמביא בבוקר את העיתון  ועד הבעלים של העיתון (שכמו במקרה של נוני מוזס, נאלץ למכור את נשמתו כדי להנשים את עיתונו), כ-ו-ל-ם ייפגעו.

**********

נהנתם? מוזמנים לעשות לדף לייק ולעקוב אחרי דף קצרצרים בפייסבוק

About Post Author

קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.
Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

השאר תגובה