מודעות פרסומת
המלך עבדאללה של ירדן

ירדן: בעיות במזרח?

0 0
Read Time:3 Minute, 19 Second

מי שהקשיב ביום שישי ה – 20 לחודש לנאומו של האימאם ונשיא בית המשפט של הממלכה האשמית השייח' אחמד עילאל, הוכה בהלם.

מאת: אלעד רזניק

עילאל פנה בדרמטיות למדינות המפרץ ואמר שירדן טובעת תחת מעמסת הפליטים וההשפעות החברתיות של דאע"ש על החברה הירדנית וחובה על מדינות אלו להושיט יד לפני שתיפול ירדן.


*********
נאומו של עילאל היכה הדים וייצר משבר פוליטי כ"כ גדול שבית המשפט הממלכתי בעמן נאלץ לבקש מעילאל לפרוש מתפקידו. דבריו של עילאל פגעו לטענת רבים בכבוד הממלכה והשפילו את כבודה ברבים. הנאום נתפס כתחנונים למדינות אחרות בפרהסיה.  
*********
בדבריו סקר עילאל את האיומים איתם מתמודדת הממלכה האשמית במונחים מפחידים למדי. עילאל דיבר על כוחות נסתרים המתכוונים לנצל את הקשיים הכלכלים אותם חווה הממלכה על מנת להניע את הציבור הירדני לצאת להפגנות רחבות היקף. עילאל הזכיר למאזינים מה קרה בסוריה לאחר שפרצו ההפגנות כנגד השילטון בשנת 2011
*********
סביר להניח שנאומו של עילאל אושר על ידי גורמים שונים בממלכה לפני הנאום. הנאום ניתן במסגד הגדול בעמאן לפני קהל של מאות בעלי תפקידים רשמיים בכירים בממלכה. גורמים ממלכתים מקורבים למשל, שנחרדו מגודלת ועוצמת הביקורת, הכחישו שעילאל התבקש לשאת את דבריו ואמרו "דבריו של עילאל מייצגים את עמדתו האישית".
*********
הבעיות בירדן חמורות, רק בארבע השנים האחרונות נאלצה ירדן לפתוח את גבולותיה לכ 750,000 פליטים סורים, היקף המסחר הירדני עם סוריה צנח לקרוב לאפס וזאת לאחר שאיבדה ירדן את מרבית ההכנסות מהמסחר עם עיראק בעשור הקודם. האווירה הכלכלית גוררת את גדילת האיום מצד אירגוני האיסלאם הקיצוני לסוגיו : אל-קעידה, דאע"ש והאחים המוסלמים. מתרבים הסימנים שפרק נוסף בסאגת האביב הערבי עומד לפרוץ הפעם בירדן.
*********
הסימן המשמעותי ביותר בדבר הסערה הממשמשת ובאה היה ההפגנות רחבות ההיקף של מעמד הביניים הירדני שפרצו לאחר שהממשלה הירדנית הודיעה על מיסים חדשים ועל עסקת הגז הישראלית, מהלכים שלמעשה נועדו לסייע לממשלה לצמצם את הגירעון בתקציבה משנת 2014. שרותי המודיעין הירדנים הזהירו בפני מורת רוח ההולכת וגדולה בעיקר באזורים שנחשבו פעם כאזורי תמיכה מובהקים של בית המלוכה הירדני.

*********

נאומו של עילאל הגיע לאחר שבית המלוכה הסעודי הודיע למלך האשמי שהסיוע התקציבי הניתן לירדן החל מ 2011 ע"י איחוד מדינות המפרץ (הסיוע נית לירדן ומרוקו בגלל ההוצאות הכרוכות בקליטת הפליטים הסורים ועל מנת לסייע בבלימת האביב הערבי מלהגיע למדינות הללו) בסך של כ 5 מילארד דולר, יתעכב השנה. ריאד הסבירה למלך, שמחירי הנפט הנמוכים והבעיות התקציביות שלה עצמה הן שגורמות לעיכוב בהעברת הכסף. הירדנים מתייחסים לעיכוב כאל ביטול ולוקחים בחשבון שהכסף לא יגיע ליעדו.
********
בנאומו אמר עילאל "לירדן היה תפקיד מרכזי בהגנה על גבולותיהן של מדינות המפרץ ובמיוחד ערב הסעודית. ירדן מנעה חדירה של מחבלים דרך גבולותיה ושטחה אל ערב הסעודית".
********
יכול להיות שנאומו ואזהרתו של עילאל היו תגובה מופרזת להודעת העיכוב במשלוח חבילת הסיוע של איחוד מדינות המפרץ, אבל הכלכלה הירדנית בדומה למדינות אחרות באזור מקרטעת.
********
קרן המטבע הבינלאומית מתקשה לכפות רפורמות כלכליות בתמורה לסיוע על מדינות האזור. ונכונות העולם לסייע בפיתוח הכלכלות המקומיות לאחר נסיגת ארה"ב מהאזור קטנה.
*******
לעיתים רחוקות עוסקים מחקרי קרן המטבע הבינלאומית בבעיות היסוד של הכלכלות המזרח תיכונית או לחילופין בהשפעות של העדר אנרגיה כלכלית ופיחות בהשקעות זרות על ההידרדרות הפנימית או האזורית במזרח התיכון. המערב מעדיף להתעלם.
*******
כאשר נאם השייח' עילאל הוא הסב את תשומת הלב לאחד הרבדים המשמעותיים ביותר להשגת יציבות אזורית. התבוננות במצרים וירדן מראה שהביטחון האזורי מאוים על ידי קשיים כלכלים. אם מהומות יפרצו בשתי המדינות לדבר תהיה השפעה קשה על האזור כולו בעשורים הבאים.
*******
הסיבה העיקרית לאיום זה היא העובדה שהאופוזיציה העיקרית גם במצרים וגם בירדן, היא ג'יהדיסטית איסלאמיסטית במהותה. מהומות מקומיות בירדן ובמצרים ישמשו את הקבוצות הללו כנקודת משען להרחבת השפעתם האזורית.
*******
בהתחשב בשינויים הכלכלים הנגזרים ממחיר הנפט העולמי על כלכלת מדינות המפרץ, נדמה שהגיע הזמן למעורבות בינלאומית רחבת היקף שתבחן את היציבות האזורית במונחים שאינם רק צבאיים גרדא. מדינות המפרץ וערב הסעודית לא יוכלו לשמש כבנקאי של האזור לאורך זמן.
*******
אין ספק שהתמוטטות המשטרים המקומיים במצרים או ירדן תשפיע לרעה על המצב הביטחוני באזור כולו, את ההתדרדרות ירגישו גם באירופה. היציבות במזרח התיכון, היא עדיין אינטרס עולמי בעל משמעויות רחבות. משק כנפי הפרפר הסורי, נשמע היטב בחוצות אירופה.

נהנתם? מוזמנים לעשות לדף לייק ולעקוב אחרי דף קצרצרים בפייסבוק

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About אלעד רזניק

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

השאר תגובה