טיל תימני Qaher-1 , מקור טויטר

האם ישראל חלק מהקואליציה הסעודית במלחמתה נגד החות'ים?

סוכנות הידיעות תנזים מפרסמת ציטוט של הקולונל עזיז ראשיד ( Aziz Rashid ), דובר צבא המורדים החות'ים מתימן,המאיים ישירות, באמצעות ארסנל הטילים הימיים של הצבא החותי,  על מה שלטענתו הוא "בסיס ציוני" באריתראה ("navy’s missiles can target and hit the military bases that the Zionist regime has hired in Eritrea") באמצעות טילים מסוג  “Qaher-1”, ו- “Borkan-1” המגיעים לטווח של 500 ק"מ.

*****

המורדים החות'ים, הם זרוע הפרוקסי האיראנית מול סעודיה ומשמשת ככלי פעולה  בשירות האייטולות בדומה לחיזבאללה בלבנון, אלחשד אלשעבי בעיראק והיחידות מליציה האפגניות שנשלחו לסוריה.

המורדים החות'ים, עושים מזה זמן שימוש בטילים ארוכי טווח על סעודיה ובקרבות ישירים.

האיום הזה, נעשה עפ"י טענת הקולונל ראשיד בשל מעורבות של ישראל באימון הצבא הסעודי (נגדו נמצאים החות'ים במלחמה) והשתתפות במסגרת הקואליציה הסעודית הבינ"ל נגד תימן ("Israel is taking part in the Saudi-led coalition’s aggression against Yemen").

*****

מזה זמן, קוראי הבלוג מכירים את שיתוף הפעולה הסעודי – ישראלי כולל התייחסות מפורשת של שר המודיעין והתחבורה, ישראל כץ לשת"פ צבאי בין ישראל לסעודיה.

יחד עם זאת, האיום הישיר על בסיס (ככל שקיים עפ"י מקורות זרים), והמוכנות של החות'ים לפתוח חזית נגד ישראל, מצביעה על עליית מדרגה בחשיפת קשרים (ככל שיש כאלה) בין ישראל לסעודיה.

*****

עפ"י פרסום שנעשה עוד בשנת 2012  על פי חברת המודיעין והאסטרטגיה "סטרטפור" האמריקנית, לישראל צוותים ימיים באיים מול חופה של אריתריאה, ומרכז האזנה בהר הגבוה במדינה שבקרן אפריקה.

על פי פרסום האיראני, מ- 2016, (שגם תורגם לעברית באתר "עניין מרכזי"),  ישראל חכרה קבוצת איים  ליד מיצר באב אל-מנדב על שטח של אריתריאה לצורך הקמת בסיסים צבאיים.

הבסיס עצמו, מצוי על האי "Dahlak", שמהווה את הבסיס הימי הישראלי הגדול ביותר מחוץ לתחומי הארץ. מטרתו העיקרית מבחינה מודיעינית: ריגול אחר התנועה הימית הנכנסת והיוצאת מהים האדום ולתוכו.

איי Dahlak

בנוסף, משמש המקום גם תחנת עגינה של הצוללות המצוידות בראשי נפץ גרעיניים. האתר מרוחק כ-43 קילוטרים מהחוף ועל פי הפרסום שמו "Dahlak". על חוף האי הוקמו מספר רב של מקומות עגינה לאניות, זאת על פי הסכם עם אריתריאה.

*****

אז מה אם כן האמת על מערכת היחסים הישראלית – סעודית בהקשר של הניסיון לעצור את ההגמוניה האיראנית המתהווה באזור המזה"ת?

נשאיר את זה כשאלה פתוחה בשלב זה….

נהנתם? מוזמנים לעשות לדף לייק ולעקוב אחרי דף קצרצרים בפייסבוק.

 

 

 

 

About קובי ברדה

יועץ תקשורת,ניהול משברים, קמפיינים פוליטיים ומיתוג מאז שנת 1999. בעל משרד בר-דעה אסטרטגיה שיווקית בע"מ ובין היתר כיהן בתפקידים של: דובר עיריית נתניה וס. דובר עיריית ת"א, דובר מנהלת הליגות בכדורגל, דובר לשר הרווחה ולחברי כנסת.