חודשיים לפני הבחירות בהולנד, חירט וילדירס מציג את הרשימה וישראלי בתוכה

עוד בנובמבר 16 , כתבתי רבות על הבחירות הקרבות בהולנד (15 למרץ) ובהם צפיתי את נצחונה של מפלגת החרות של חירט וילדרס (Geert Wilders) ה – PVV . שורה של אירועים משמעותיים, מחזקים את מעמדו של וילדרס ובהם פרשיית פיט העוזר השחור הקטן,והרשעתו בבית הדין הפלילי שבסכיפהול בהקשר להסתה גזענית.

אז מה התחדש במערכת הבחירות ההולנדית,רגע לפני כניסה לישורת האחרונה של הבחירות?

*****************

החוקר המוערך של מכון המחקר לשינוי אירופי (Centre for European Reform (CER, ראם קורטווג (Rem Korteweg) , מעריך לאחרונה, את סיכוי ניצחונו של וילדריס בבחירות הקרובות ב – 80%!

*****************

ההערכה הזאת מצטרפת לסקרים עדכניים המעריכים בין 31 ל- 37 מושבים (מתוך 150 מושבים) בפרלמנט ההולנדי, או בשיקלול של הבלוג ההולנדי המשובח quirksmode (שמאפשר גם תרחישי הרכבת קואליציה ונתונים נוספים), עומדת מפלגת החרות על 34 מושבים כפי שניתן לראות בגרף הבא מהאתר:

 

סקר בחירות בהולנד – אתר quirksmode

*****************

רק לפני כשבועיים, געשה המערכת הפוליטית, בעקבות סרטון המראה כיצד ילדים במערכת החינוך ההולנדית, בשם הפלורליזם, מתחייבים לבקר במסגד ולתרגל תפילה מוסלמית , במה שהפך לסרטון ויראלי ומושא לביקורת עצומה בקרב הקהילה ההולנדית.

*********************

האתר הישראלי המצויין הפעיל בהולנד, דאצ'ניוז מדווח על מינוי של הישראלי גידי מרקוסובר, תושב אמסטלפיין, שמכהן כחבר בבית הראשון של הפרלמנט מאז אמצע 2015. על פי ויקיפדיה, מרקוסובר נולד בתל-אביב ב-1977, והוא חבר במועצת בית הכנסת האשכנזי של אמסטרדם, מהקהילות היהודיות הגדולות בהולנד. 

הוא הוצב במקום הרביעי ברשימה של מפלגת החרות ההולנדית.

****************

במערכת ההולנדית חרדים לניצחונו של וילדרס, וראש ממשלת הולנד הנוכחי,מרק רוטה ( Mark Rutte) התבטא אתמול כי קואליציה עם ה – PVV – "לא יקרהוהעריך את הסיכויים להקמתה ב – 0%.

****************

הפלטפורמה עליה רצה מפלגת ה – PVV היא "תוכנית וילדרס": הכוללת איסור מוחלט על פתיחת מסגדים וסגירת מסגדים קיימים, סגירת בתי ספר מוסלמיים, החרמת הקוראן, מעצר מינהלי ומעצרי מנע לכל מי שחשוד בפעילות "איסלאמית קיצונית", איסור על שימוש בכיסויי ראש לנשים מוסלמיות במרחב הציבורי, ואיסור על "הצהרות איסלאמיות העלולות לפגוע בסדר הציבורי".
****************

וילדרס אוהב ישראל מושבע, התנדב בצעירותו במושב בישראל ומאז הפך לאחד מגדולי אוהביה.

**********

שנת 2017 היא שנת ה-"סופר בחירות" באירופה. הבחירות בהולנד שיהיו הראשונות לשנה זו בחירות כלליות בצרפת וגרמניה ובחירות לנשיאות בהונגריה, במה שיכריע את גורלו של האיחוד האירופי בעידן של הבריקזיט ובחירת טראמפ לנשיא ארה"ב. 

ברית מפלגות החופש, חשבון טוייטר חירט

ההערכה שלי, היא שוילדרס ינצח את הבחירות ברוב מרשים, שינשק לאזור ה – 40 מושבים. ככל שיתקשה בהרכבת הקואליציה, בחירות נוספות בדרך והפעם הוא יצליח להכריע את גורל הבחירות בהולנד.

 

About קובי ברדה

יועץ תקשורת,ניהול משברים, קמפיינים פוליטיים ומיתוג מאז שנת 1999. בעל משרד בר-דעה אסטרטגיה שיווקית בע"מ ובין היתר כיהן בתפקידים של: דובר עיריית נתניה וס. דובר עיריית ת"א, דובר מנהלת הליגות בכדורגל, דובר לשר הרווחה ולחברי כנסת.