הקפיטול ,מקור -ויקפדיה

נשק יום הדין הופעל: הצעת חוק להוצאת מטה האו"ם מניו-יורק, והתנתקות ארה"ב הונחה בפני הקונגרס

חבר ועדת החוץ של הקונגרס, מייק רוג'רס (ר. מחוז השלישי של אלבמה), הניח בפני הקונגרס, את הצעת החוק H.R 193 – "החוק להשבת הסוברניות האמריקנית -2017" או באנגלית American Sovereignty Restoration Act of 2017 החוק נתמך גם ע"י הסנאט.

 

**************

החוק הזה, מוצג אומנם ב – 20 השנה האחרונות , מדי פתיחת מושב, אך השוני המהותי הפעם ביחס לפעמים הקודמות, טמון בשילוב המדדים של שליטה מוחלטת של הרפובליקנים  בקונגרס ובסנאט ובשלוב נשיא עם אג'נדה מאוד ברורה בכל הקשור לאו"ם ולתפקודו כפי שניתן להתרשם בוידיאו המצורף:

 **************

הצעת החוק מבקשת בין היתר, לסגור את המשלחת של ארה"ב ולהפסיק את חברותה של ארה"ב באו"ם ובמסודות ליד האו"ם (דוגמת אונסק"ו, ארגון הבריאות העולמי וכו'). להעביר את משכנו של האו"ם מהעיר ניו יורק, להפסיק לשלוח כוחות למשימות שיטור ושמירת שלום, ואולי ההסנקציה החמורה ביותר, הפסקת מימון לאו"ם בגובה של 22% מהתקציב השנתי של האו"ם. 

***************

הצעת חוק זו מתכתבת עם הצעת החוק של חברי ועדת החוץ של הסנאט, טד קרוז ולינדזי גרהם, שמאיימת להפסיק את התקציב לאו"ם עד לביטול החלטה 2234 עליה ניתן לקרוא כאן.

************

כתבתי על הדברים שיעשו בשנה הראשונה של טראמפ בתפקיד ובהקשר של הסדרים ומסגרות בינ"ל חדשות, שנת 2017 תהיה שנה בה יתחילו לדון באופן מעשי במסגרות ותיקות שהוקמו במאה הקודמת. שאלות כמו ברית נאט"ו ,האו"ם, כוחות שיטור עולמיים ובריתות הגנה יעלו על שולחן הניתוחים. להגיד שכולם יישרדו את הניתוח? לא מהמר – דבר אחד די בטוח בהקשר זה, הנפיחות העצמית תפחת והצעדים הללו יחזירו את הכבוד האבוד של ההרתעה האמריקאית.

 

About קובי ברדה

יועץ תקשורת,ניהול משברים, קמפיינים פוליטיים ומיתוג מאז שנת 1999. בעל משרד בר-דעה אסטרטגיה שיווקית בע"מ ובין היתר כיהן בתפקידים של: דובר עיריית נתניה וס. דובר עיריית ת"א, דובר מנהלת הליגות בכדורגל, דובר לשר הרווחה ולחברי כנסת.