מודעות פרסומת
הצעות חוק, צילום מסך יו טיוב

החוק לקיזוז כספים לרש"פ בגין תמיכה במחבלים עבר ועדת סנאט.

0 0
Read Time:3 Minute, 38 Second

ועדת החוץ של הסנאט החליטה לאשר את חוק טיילור פורס , חקיקה דו-מפלגתית שתבטל את ההטבות הישירות לרשות הפלסטינית אם תמשיך את העברת התשלום משכורות למחבלים או למשפחותיהם. הצעת החוק לזכרו של  חייל האמריקאי, טיילור פורס, שנרצח באכזריות בפיגוע במארס 2016 בטיילת בתל אביב.

כזכור, טיילור פורס, בן   29, סטודנט בבית הספר אואן לניהול באוניברסיטת ונדרבילט בארה"ב, הגיע לישראל במסגרת מסע של בית ספרו. פורס היה בעברו קצין תותחנים בצבא ארצות הברית בשנים 2014-2009, ושירת בעיראק ובאפגניסטן.

טיילור פורס

פורס הוא בוגר האקדמיה הצבאית וסט פוינט שנדקר למוות ע"י  המחבל, בשאר מצאלחה, שמלבד רציחתו, פגע ופצע עוד 10 אזרחים בפיגוע. מיד לאחר מותו, הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ האדירה את המחבל, וכינתה אותו "שהיד" 11 פעמים

***** 

על פי מבט לתקשורת פלסטינית, סכום הכסף שהוקצה על ידי הרשות הפלסטינית עבור תשלומים למחבלים שנכלאו בישראל עלה השנה ב-13% ל-$158 מיליון דולר – בהשוואה ל-135 מיליון דולר אשתקד.

תשלום שכר למחבלים,מקור – מכון מחקר מבט לתקשורת הפלסטינית

במסגרת פרק זמן זה עלו התשלומים עבור בני משפחות מחבלים מתים ב-4% ל-197 מיליון דולר מ-183 מיליון דולר.

תשלום למשפחות מחבלים, מכון מבט לתקשורת הפלסטינית

בסך הכל, על פי מבט לתקשורת פלסטינית, הרשות מוציאה השנה 355 מיליון דולר עבור מימון ישיר של הטרור, המהווים כ – 7% מתקציבה הכללי של הרשות.

*****

ההצבעה  על החוק S-1697 של לינדזי גרהם ( רפובליקני, דרום קרוליניה) עברה ברוב של 17-4 ומתייחסת לתקציב בהיקף של 260 מיליון דולר בשנה שעברה כסיוע לרשות הפלסטינאית. החוק עבר את הוועדה בעידודו של היו"ר בוב קרוקר (רפובליקני, טנסי).

נתון מעניין בהקשר של חברי הסנאט שקידמו את החוק קשורים למקום מגוריו של טיילור פורס  ( דרום קרוליינה אותה מייצג גרהם) , והמקום בו למד באוניברסיטת ונדרבליט  (Vanderbilt)  שבטנסי (אותה מייצג קרוקר).

*****

החוק הנוכחי מחייב הפחתה של הסיוע האמריקני בסכום השווה לזה ששילמה הרשות הפלסטינית, אש"ף או כל ארגון הקשור ליחידים שביצעו פעולות טרור או משפחותיהם. 

החקיקה אינה משפיעה על מימון ארה"ב לשיתוף פעולה ביטחוני, וגם אינה מקזזת תשלומים מתוכניות הומניטאריות. מיד לאחר השלמת החקיקה בסנאט יועבר החוק לבית הנבחרים ולאחר מכן לחתימה של הנשיא טראמפ שהצהיר מראש  כי יחתום על החוק.

לינדזי גרהם:

" טיילור היה גיבור אמריקאי שנרצח באכזריות בידי טרוריסטים. אבל במקום לגנות את ההתקפה הנוראה הזאת – ועוד רבים כמוה – הרשות הפלשתינית מתגמלת טרוריסטים. התגמולים הללו על פיגועי טרור אינם עולים בקנה אחד עם הערכים האמריקאיים. הם אינם עולים בקנה אחד עם הגינות. והם בהחלט אינם עולים בקנה אחד עם השלום. במילים פשוטות, אתה לא יכול להיות שותף לשלום כאשר אתה משלם לאנשים לבצע פעולות טרור. עבר זמן רב עד שהרשות הפלסטינית ידעה כי פרקטיקות אלה אינן מקובלות לחלוטין ".

בוב קורקר, יו"ר ועדת יחסי החוץ של הסנאט:

"חקיקה זו תאלץ את הרשות הפלשתינית לבחור: להתמודד עם ההשלכות של אלימות מתמשכת או לסיים את התרגול השנוא הזה מיד ".

*****

כתבתי בעבר על הנחייה דומה שהעבירה ממשלת בריטניה  לגבי העברה של כספי התמיכה של בריטניה ברשות הפלסטינית בהיקף של 25 מליון פאונד. צעד זה בוצע לאור ההוכחות החותכות , בתחקיר של עיתון הדיילי מייל,שהוביל למחאה ציבורית, וגיבוש של הנחיות חדשות של העברת כספים מצד הרשות הפלסטינית לתמיכה כספית במשפחות של מחבלים,לאחר תקופת הקפאה של העברת הכספים.

*****

ממשלת נורווגיה באמצעות שר החוץ שלה, בורגה ברנדה, גינו בחריפות את הרשות הפלסטינית על שימוש במימון נורבגי להקמת מרכז נשים בכפר בורקה, שנקרא על שם המחבלת דלאל מוגרבי. באופן חסר תקדים ברנדה דורש להסיר באופן מיידי את הלוגו של משרד החוץ הנורבגי מסמל הבניין ודורש מהפלסטינים להשיב לנורבגיה את כספי הסיוע שקיבלו.

*****

ממשלת דנמרק הודיעה באמצעות  שר החוץ, אנדרס סמואלסון,  כי, "עד שלא תערך בדיקה של 24 ארגונים הפלסטינים הלא ממשלתיים שלהם אנו מסייעים, ייעצר הסיוע. מזועזע משימוש בכספים דנים להאדרת טרוריסטים פלסטינים. בלתי מתקבל על הדעת וניצול לרעה של הנדיבות הדנית.

*****

לאחרונה, עבר גם במליאת הכנסת, בקריאה טרומית, הצעת חוק קיזוז משכורות המחבלים של ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד). בהצעה תמכו 48 ח"כים ו-13 התנגדו.

*****

הלולאה סביב תמיכת הרשות הפלסטינית במחבלים ומשפחותיהם הולכת ומתהדקת, ואת ההבדל אמורה להרגיש הרשות בצורה כואבת בכיס. עושה הרושם כי ככל הנראה, לא יירחק היום בו הרש"פ תצטרך להחליט מה עושים עם המדינות של תשלום לתמיכה בגין פעולות טרור.

נהנתם? מוזמנים לעשות לדף לייק ולעקוב אחרי דף קצרצרים בפייסבוק

 

About Post Author

קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
מודעות פרסומת

About קובי ברדה

קובי ברדה הוא מומחה לגאו-אסטרטגיה והשפעת פוליטיקה אמריקאית על יחסי החוץ. מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה. ברדה חוקר את התפתחותן של תנועות עממיות פוליטיות (Grassroots Movments) וכדוקטורנט בחוג להיסטוריה כללית של אוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלו עוסקת באופן הקמתה של השדולה האוונגלית למען יחסי ישראל–ארצות הברית, כאשר לפני כן השלים בהצטיינות כתיבת תזה על הקמתה של איפא"ק.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

השאר תגובה