כריית פצלי שמן בקולרדו,מקור ויקיפדיה

טראמפ,תעשיית פצלי השמן ופוליטיקה של המזה"ת

פצלי שמן הם נפט במצב מוצק שנמצאים בסלע שעומקו 400-500 מטרים מתחת לפני הקרקע, ועל מנת להופכם לנוזל נדרשת התערבות של חימום ממוקד וממושך.

**********
טכנולוגיות קידוח אופקי וטכנולוגיות פרקינג (Fracking) שפותחו בשנים האחרונות, מאפשרות הפקה כלכלית של גז ונפט ממאגרים שלא היו כדאיים עד עתה.
דוגמא למה שזה עשה לכלכלת צפון דקוטה בגרף המצורף.

עתודות נפט בצפון דקוטה

עתודות נפט בצפון דקוטה


**************
דו"ח חדש של "ריסטד (Rystad) אנרגיה", מעריך כי ארה"ב עומדת על המספר העצום של 264 מיליארד עתודות של חביות נפט. המספר כולל נפט בשדות הקיימים, בפרויקטים חדשים, בתגליות אחרונות וכולל גם תחזיות לגבי שדות שטרם התגלו.

עתודות-הנפט,מקור - RYSTSAD

עתודות-הנפט,מקור – RYSTSAD


***************
כתוצאה מהפקת הנפט מפצלי השמן, לארה"ב יש כעת יותר עתודות נפט מרוסיה, השנייה בטבלה. ברוסיה, לפי הדו"ח 256 מיליארד חביות נפט בלתי מנוצל. המדינות הבאות ברשימה אחרי רוסיה מבחינת כמויות הנפט הם: ערב הסעודית, קנדה, איראן, וברזיל.
*************
ב – 18.12.15, אישר הקונגרס את החוק שמאפשר יצוא של הנפט לאחר 40 שנות איסור (מתוך מחשבה בשעתו ולפני גילוי הפצלים ופיתוח התעשייה, שחשוב שארה"ב יהיו עתודות הנפט ולהימנע מתלות בצד ג').
*************
אחד מנושאי הבחירות החשובים בקמפיין הנוכחי היה המשך פיתוח תעשיית פצלי השמן וזאת עקב טענות על זיהום סביבתי ופגיעה סביבתית.
בזמן שטראמפ תומך מלא בהמשך פיתוח הטכנולגיה כפי שצוטט בכנס בפני שדולת האנרגיה בקולורדו  , קלינטון הביעה את רצונה להכביד את הרגולציה בנושא הפקה בשיטה זו (יש הטוענים שזו הסיבה שקרן קלינטון קיבלה כסף ממשלת קאטר ומסעודיה שהן נפגעות ממשיות בעניין זה).
**********
טראמפ התבטא שהוא יחייב את סעודיה לשלם עבור הוצאות ההגנה (דקה 2:30 בוידיאו )  הבא:

מהכסף שהם מרוויחים מהנפט.
***************

טראמפ יחתור להמשך פיתוח קידוח גז ונפט בטכנולוגית ה"פראקינג" (ובניגוד לכוונה של הילרי לעצור את הקו לדקוטה) כדי להביא לשימור המחירים הנמוכים של גז ונפט.

*******************
הסעודים והמפרציות שבסוג של פניקה, ממשיכים להציף את השוק בכדי להוריד את מחירי חבית הנפט ובכך לפגוע בכדאיות ההפקה של חבית מפצלי שמן ובכך לסרס את התחרות.
רצ"ב דיווח בנושא מה – 4.11 
******************
סעודיה מעורבת דה-פאקטו במלחמה מול איראן, הנלחמת נגדה באמצעות המורדים החות'ים מתימן. המערכה הזו מרתקת אמצעים ומשאבים מהסעודים.
*****************
המצב של הסעודים במרחב של המזה"ת, לצד משבר הזה בין ממשל טראמפ לאינטרסים הסעודים, יפתח עבורנו תפקיד אסטרטגי חשוב במעלה בשנים הקרובות.
*****************
התחזית שלי: לא ירחק היום שדגל סעודיה יתנופף בתל-אביב.

About קובי ברדה

יועץ תקשורת,ניהול משברים, קמפיינים פוליטיים ומיתוג מאז שנת 1999. בעל משרד בר-דעה אסטרטגיה שיווקית בע"מ ובין היתר כיהן בתפקידים של: דובר עיריית נתניה וס. דובר עיריית ת"א, דובר מנהלת הליגות בכדורגל, דובר לשר הרווחה ולחברי כנסת.